W piątkowe popołudnie odbyło się przyjmowanie i kwaterowanie uczestników zlotu. W godzinach wieczornych rozpalono wcześniej przygotowane ognisko, a komandor zlotu przystąpił do powitania uczestników i oficjalnego rozpoczęcia zlotu. Przy tej okazji kilkadziesiąt stałych bywalców imprezy zostało odznaczonych zwykłą odznaką Miłośnika Pojezierza Brodnickiego. Ceremonii wręczania odznak dokonał przedstawiciel Oddziału PTTK w Brodnicy p. Jarosław Orzech. Po części oficjalnej uczestnicy zlotu do późnych godzin wieczornych przy blasku ogniska integrowali się m.i. poprzez wspólne śpiewanie piosenek turystycznych.

            Następnego dnia rano uczestnicy podzielili się na 6 drużyn i wyruszyli na trasę marszu na orientację, która prowadziła zachodnim brzegiem jeziora Strażym do Pozycji Jezior Brodnickich - miejsca bronionego przez wojska polskie w 1939 r. Na przesmyku pomiędzy jeziorami Strażym i Zbiczno przy jednym ze schronów czekał na uczestników komandor zlotu, który odbierał karty startowe drużyn. Okazało się, że bezbłędne przejście wyznaczonej trasy nie udało się żadnej z drużyn. W przyjaznej atmosferze, przy pięknej pogodzie uczestnicy wrócili wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Strażym szlakiem zielonym do bazy zlotu, w której czekała na uczestników nie lada niespodzianka. Przy pomoście pojawił się fragment wyspy, która, jak później się okazało, dryfowała wcześniej po środku jeziora Bachotek.

            Po obiedzie przystąpiono do rozegrania czterech konkurencji rekreacyjnych. Walka odbywała się w przyjaznej atmosferze, co nie znaczy, że nie była zaciekła. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na wysiłek umysłowy i rozwiązywanie testu krajoznawczego dotyczącego Pojezierza Brodnickiego. Następnie przyszła pora aby zrelaksować się przy płomieniach ogniska, które ponownie rozpalono nad brzegiem jeziora Bachotek. Znowu słowa różnych piosenek turystycznych, tym razem śpiewanych przy wsparciu gitarzystki, rozbrzmiewały w bazie zlotu.

            Ostatniego dnia zlotu w godzinach przedpołudniowych uczestnicy mogli rozkoszować się promieniami słońca. Jedni wybrali leżenie na pomoście, inni pływanie na łodzi lub wędkowanie, jeszcze inni spacerowali po lesie. Następnie komandor zlotu przystąpił do rozstrzygnięcia konkursu krajoznawczego, podania wyników marszu na orientację i konkurencji sprawnościowych. Najlepsi otrzymali cenne nagrody książkowe, które na pewno posłużą do poszerzania wiedzy turystyczno - krajoznawczej. Po oficjalnym zakończeniu zlotu uczestnicy udali się konsumować posiłek turystyczny. Następnie przyszedł czas na smutne pożegnania i rozjechanie się uczestników do domów.

 

                                                        Relację przygotował uczestnik zlotu Patryk Staniszewski.

 

Wyniki konkursów:

konkurs krajoznawczy (max 40 pkt):

1 miejsce ex aequo  - 40 pkt: 9 - osobowa drużyna z kapitanem Zdzisławem Grabowskim oraz 6 - osobowa drużyna z kapitanem Marcinem Goździkiewiczem

2 miejsce ex aequo - 34 pkt: 9 - osobowa drużyna z kapitanką Barbarą Pieczatowską oraz 14 - osobowa drużyna z kapitanką Teresą Karasiewicz

3 miejsce - 33 pkt: 13 - osobowa drużyna z kapitanem Rajmundem Czechowskim

marsz na orientację (9 punktów kontrolnych do znalezienia)

1 miejsce ex aequo - 1 błąd: drużyna M. Goździkiewicza i B. Pieczatowskiej

2 miejsce - 2 błędy: drużyna Z. Grabowskiego

3 miejsce - 3 błędy: drużyna T. Karasiewicz

4 miejsce - 4 błędy: drużyna R. Czechowskiego

5 miejsce - 7 błędów: drużyna M. Berend

rzut ringiem

1 miejsce ex aequo: Agnieszka Cichocka, Robert Winiarski

rzut lotkami

1 miejsce ex aequo: Małgorzata Kruszczyńska, Zdzisław Gwizdalski, Grażyna Winiarska

rzut piłeczkami do tablicy

1 miejsce: Radosław Abramowicz

2 miejsce: Zdzisław Grabowski

rzut piłeczkami do obręczy

1 miejsce: Małgorzata Kruszczyńska

2 miejsce ex aequo: Michał Dębek, Izabela Miłoszewska, Robert Winiarski

 

                                                                         przygotował  Patryk Staniszewski.