Suchatówka – to niewielka miejscowość położona w pobliżu jeziora Nowe na skraju Puszczy Bydgoskiej. Wieś liczy 500 mieszkańców i leży na trasie drogi krajowej nr 15 z Torunia do Inowrocławia. Znajdują się tu betonowe pozostałości budowli militarnych w postaci trzech obiektów tzn. dwóch schronów typu Ringstand 58c oraz jednego Regelbau 668.

Poligon Artyleryjski – znajduje się na wschodnim krańcu Puszczy Bydgoskiej i zajmuje fragment rozległego obszaru wydmowego na skraju Kotliny Toruńskiej. Teren poligonu podobny jest do nieregularnego pięciokąta o pow. ok. 12,4 tys. ha (długość z północy na południe 16 km a szerokość ze wschodu na zachód 13 km). Poligon ma liche piaszczyste gleby, urozmaiconą rzeźbę terenu i jest częściowo zalesiony. Pierwsze ćwiczenia artyleryjskie odbyły się w 1607 r.

Toruń-Glinki - Stalag XXA, który w 2 poł. 1941 r. został rozbudowany koło wsi Glinki. Budowę rozpoczęto na początku 1941 r. Napływające liczne transporty jeńców radzieckich spowodowały decyzję o jego rozbudowie. Od sierpnia 1941 r. obóz otrzymał nazwę M – Stammlager  312/XXC i podporządkowany został oficjalnie Stalagowi XXA. Przez obóz na Glinkach przeszło tysiące jeńców, kilku narodowości. Najwięcej bo około 10 tys. było Rosjan, dalej Anglików, Amerykanów, Holendrów oraz Włochów. Obok znajduje się cmentarz jeńców radzieckich.

                                                                    Materiał opracował Tadeusz Perlik.