Tradycją stały się już autokarowe wycieczki krajoznawcze po Polsce i krajach ościennych dla aktywu OM PTTK w Toruniu, które odbywają się na przełomie maja i czerwca.

             Tym razem wycieczka odbyła się w dniach 30.05-02.06. 2013 r. a celem naszej wyprawy było Drezno i Park Mużakowski. Wyjazdem kierował prezes OM PTTK w Toruniu kol. Henryk Miłoszewski a wzięło w niej udział 35 działaczy i członków Oddziału.

 

Dzień I. 30.05.2013 r. – czwartek Boże Ciało, wyjazd o godz. 6.00 z placu św. Katarzyny do Żagania przez Gniezno, Wolsztyn, Nową Sól. Po drodze zwiedzamy:

 - Kożuchów - zespół urbanistyczno krajobrazowy miasta z połowy XIII –XIX w.

                      - kościół p.w. Oczyszczenia N.M.P.

                      - kościół p.w. św. Ducha

                      - zamek

                      - mury obronne wraz z basztą Krośnieńską , ratusz

                      - częściowo lapidarium ( miejsce przechowywania rzeźb, nagrobków oraz  

                        pomników ) stanowiące cmentarz ewangelicki zamknięty i tylko można było

                        popatrzeć przez dziury w drewnianej bramie.

 - Stary Żagań - kościół romański z XII w. murowany z kamienia polnego p.w. N.M.P.

                             Królowej Polski oraz mur przykościelny z 4 wmurowanymi krzyżami

                             pokutnymi.

 - Dzietrzychowice - XIV wieczna budowla obronna tzw. wieża rycerska.

 

            Po dotarciu do Żagania kwaterujemy się w hotelu Arena przy ul. Kochanowskiego 6, a następnie część grupy pozostaje w pokojach (pada ulewny deszcz) a część wyrusza zwiedzać Żagań   -zwiedzanie - klasztor  Augustynów,

                            -zespół klasztorny Franciszkanów,

                             zamek -pałac Lubkowitzów,

                            -bibliotekę, mury miejskie,

                            -kaplicę grobu Chrystusa kopię z Jerozolimy

                            oraz kościół p.w. św. Krzyża.

Wieczorem spotkania towarzyski w podgrupach.

  

Dzień II. 31.05.2013 r. Wyjazd o godz. 8:15 na trasę Żagań – Drezno – Stolpen – Żagań.

    Od godz.10:20 zwiedzamy Drezno wraz z przewodnikiem: m.in. zespół pałacowy Zwinger, Operę Sempera, zbrojownię zamkową Albertina i katedrę św. Trójcy. Po zwiedzaniu mamy trochę czasu wolnego dla siebie i co niektórzy wybrali się na zakupy pamiątek inni zaś pokosztować łakoci drezdeńskich. Po południu wyjazd z Drezna do miejscowości Stolpen,

gdzie zwiedzamy pięknie zachowane ruiny zamku związanego z hrabiną Cosel. Historia hrabiny Cosel porusza nas do dziś. Ci, którzy widzą w niej „saksońską męczennicę”, czynią z zamku Stolpen miejsce pielgrzymek, przyciągające co roku dziesiątki tysięcy zwiedzających.

To tutaj zostaje przywieziona piękna kochanka polskiego króla oraz saskiego elektora, Augusta Mocnego Sasa - i matka jego trojga dzieci - w mroźny dzień Wigilii 1716 roku. Aż do swojej śmierci w roku 1765 - czyli na okres 49 lat - nie opuści już ona więcej tego niedobrowolnego miejsca pobytu w zimnych murach Wieży Jana. Pozbawiona wolności bez uzasadnienia, bez śledztwa, bez oskarżenia, bez procesu i bez wyroku. Odtąd samotność ma być jej jedynym towarzyszem doli i niedoli. Notatki w pamiętniku dokumentują rosnącą tęsknotę obalonej kurtyzany za wybawieniem w drodze śmierci. Umiera ona 31 marca 1765 roku mając 85 lat. Gdzie zostaje pochowana potajemnie 4 kwietnia w kaplicy zamkowej.

              Wieczorem obiadokolacja i spotkanie integracyjne w sali konferencyjnej.

 

Dzień III. 01.06.2013 r. Śniadanie o godz. 7:30 i o godz. 8:45 wyjazd do Łęknicy, gdzie zwiedzamy z przewodnikiem ( a właściwie przewodniczką, która bardzo ciekawie opowiada)

Park Mużakowski i Geopark Łuk Mużakowa po obu stronach Nysy Łużyckiej ( Łęknica i Bad Muskau ). Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Założycielem parku był ks. von Pückler ( warto zobaczyć piękny park z tysiącami kwiatów rododendronów i różaneczników oraz  zamek (Altes Schloss) z XVI wieku (odbudowany w latach 60. XX wieku) z palmiarnią i parkiem, w którym znajduje się grób Machbuby, egipskiej dziewczynki kupionej przez ks. von Pücklera na targu podczas podróży do Egiptu. Była ona ponoć córką księcia egipskiego. Zmarła po siedmiu latach pobytu w Mużakowie w 1840 r.).

W drodze powrotnej zwiedzamy Żarki Wielkie a w nich ruiny średniowiecznego zamku,

kościół oraz plebanię z XVIII w.  wieżę mieszkalna zwaną zameczkiem. W Trzebielu zwiedzamy pałac, zameczek i  ruiny szubienicy z XV/XVI w. a w Żarach kościoły p.w. śś. Piotra i Pawła , Najświętszego Serca Pana Jezusa, M.B. Sztaplerskiej, ratusz, zamek Dewinów, pałac Promnitzów  i obronne mury miejskie. Po powrocie do Żagania obiadokolacja i spotkanie towarzyskie.

Dzień IV 02.06.2013 r. Śniadanie o godz. 7:30 w hostelu i po śniadaniu wyjazd  do Torunia.

W trakcie przejazdu zwiedzamy:

 -Żagań - niemiecki obóz  jeniecki dla pilotów z okresu II wojny światowej  Stalag Luft III,

 -Głogów - ruiny kościoła p.w. św. Mikołaja, kolegiata, kościół Bożego Ciała, ratusz,

                   fragmenty średniowiecznych murów obronnych, fort gwieździsty, zamek

                   Książąt Głogowskich obecnie Muzeum Archeologiczno – Historyczne.

 -Piotrowice niespodzianka - rezerwat Buczyna Szprotawska  – dąb Chrobry który za pomnik  przyrody został uznany 24 marca 1967. Już przed II wojną światową był chroniony. Jego wiek ocenia się na ok. 760 lat (wykiełkował około 1250 roku). Chrobry ma silnie rozwiniętą koronę i grube konary przechodzące w gałęzie o bujnym ulistnieniu. Pień i niektóre konary są w środku puste. Rozpiętość korony wynosi ok. 16 m, wysokość 28 m, a obwód pnia 9,92 m.

-Kórnik – ratusz, kolegiata p.w. Wszystkich Świętych, zespól pałacowo-parkowy   Arboretum, średniowieczny zamek  z XVIII w. przebudowany przez Teofile Działyńską na barokowy pałac. Po zwiedzaniu Kórnika wszyscy mają przerwę obiadową a następnie jedziemy do Strzelna ostatniego miejsca postoju, gdzie zwiedzamy kościół p.w. Świętej Trójcy oraz rotundę św. Prokopa.

Po godz. 19:00 jesteśmy w Toruniu, wycieczka bardzo udana, pogoda dopisała średnio za to humory wszyscy mieli wyśmienite. Mam nadzieje, iż nie pomyliłem żadnych faktów ani kolejności zwiedzania gdyż pamięć ludzka jest zawodna.

 

                                                   Opracował uczestnik wycieczki Zdzisław Grabowski.