W dniach  07-09.06.2013 r. odbył się 48 Centralny Zlot i Rajd Turystów Zmotoryzowanych PTTK zorganizowany przez Dąbrowski Klub Turystyki Motorowej, Oddział PTTK w Dąbrowie Górniczej i Komisję Turystyki Motorowej ZG PTTK.

          Do Dąbrowy Górniczej z Klubu Turystyki Motorowej  „ Flisak” wyruszyła grupa 12 osób 3 samochodami.

           Pierwszy dzień turystycznej imprezy rozpoczął się w godzinach popołudniowych w Centrum Sportu i Rekreacji przy zbiorniku wodnym Pogoria III w Dąbrowie. Komandor Zlotu kol. Mariusz Prościak powitał gości i uczestników Zlotu, a sędzia główny kol. Marek Pludrak omówił planowany przebieg trasy rajdu. Oficjalnego otwarcia Zlotu i Rajdu dokonał z-ca przewodniczącego ZG KTM PTTK Ryszard Dobrzyński.

          Po oficjalnym otwarciu Zlotu poszczególne załogi ustawiły się na starcie i po otrzymaniu intinerera wyruszały na trasę rajdu do pierwszego punktu kontrolnego, gdzie czekały na nich pytania z krajoznawstwa, takich punktów na całej trasie było trzy. Po przejechaniu około 27 km z zadowoleniem przekroczyliśmy metę przy zbiorniku wodnym Pogoria I w  Ośrodku Wypoczynkowym „Shuma”, gdzie się zakwaterowaliśmy. Pierwszy dzień zakończył się integracją wszystkich uczestników zlotu.

          Drugi dzień to zaplanowany wyjazd w godzinach rannych na wycieczkę autokarowa Szlakiem Zabytków Techniki woj. Śląskiego w ramach „INDUSTRIADY 2013” Organizatorzy przygotowali dwie trasy zwiedzania: „ Zabrzańską” i „Tarnogórską”. W trakcie całodniowej wycieczki, bogatej w obiekty techniczne, historyczne i mało znane  perełki Śląska, przewodnicy PTTK starali się przekazać historie Dąbrowy Górniczej jak i Śląska.

 W trakcie wycieczki nasza grupa zwiedziła Muzeum Historii Katowic, historyczne dzielnice Katowic, osiedla górników  „Nikoszowiec” i „Giszowiec”, Galerię  Szyb Wilson, Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego „Guido” zjeżdżając na poziom 320 m. oraz  Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Dzień zakończyliśmy biesiadowaniem przy ognisku do późnych godzin nocnych.

           Trzeci dzień to Narada Aktywu  Turystów Zmotoryzowanych, na której zostały omówione plany pracy, problemy turystyki kwalifikowanej, problemy klubowe oraz inne spostrzeżenia dotyczące  turystyki motorowej jak i tematy związane ze współzawodnictwem międzyklubowym.

Na zakończenie Rajdu i Zlotu organizatorzy  podsumowali zmagania załóg uczestniczących w rajdzie wręczając najlepszym puchary,  pozostali  otrzymali  dyplomy uczestnictwa w zlocie. Nasza załoga zdobyło VI/VII miejsce na 18 załóg uczestniczących w rajdzie. Miłym akcentem zakończenia było zrobienie pamiątkowych zdjęć uczestników i organizatorów.

            W drodze powrotnej mieliśmy jeszcze tyle sił aby zwiedzić Siewierz oraz piękne Sanktuarium Matki Boskiej w Gidle.

                                                                                   opracował: Zdzisław Grabowski.