Łabiszyn (niem. Labischin) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w północno-wschodniej części Pojezierza Gnieźnieńskiego, będącego subregionem Pojezierza Wielkopolskiego. Przez miasto przypływa rzeka Noteć, która poprzez Kanał Bydgoski łączy się z Brdą. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Łabiszyn

    Zabytki

Kościół Zwiastowania NMP z XVII wieku, Zespół klasztorny Reformatów z XVIII wieku, grobowce na przykościelnym cmentarzu oraz krypta rodziny Skórzewskich,

dworek z XVIII wieku, Zwarta zabudowa starego miasta – kamienice z XVIII-XIX w.

dwór z XIX wieku, młyn z 1796 roku, spichlerz zbożowy z XVIII wieku, synagoga

stary cmentarz żydowski, nowy cmentarz żydowski.

Lubostroń wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Łabiszyn. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

  Zabytki

We wsi znajduje się zespół pałacowy. W skład kompleksu wchodzi klasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1795-1800, oficyna z końca XVIII w., stajnia, wozownia pałacowa i budynki gospodarcze. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym.

Dobra łabiszyńskie zostały nabyte w 1762 r. przez Franciszka Skórzewskiego, generała wojsk koronnych, zwolennika konfederacji barskiej. Majątek ten przeszedł następnie w posiadanie jego syna Fryderyka Skórzewskiego, znawcy i miłośnika sztuki. On to właśnie we wsi Piłatowo postanowił wznieść pałac, nazywając to miejsce Lubostroniem. Na projektodawcę oraz wykonawcę tego zamierzenia wybrał Stanisława Zawadzkiego (1743-1800), architekta wykształconego w Rzymie, znanego ze swych realizacji budowli reprezentacyjnych i wojskowych w Warszawie, Kamieńcu Podolskim i na terenie Wielkopolski. Najprawdopodobniej fundator życzył sobie, aby jego pałac był podobny do słynnej Villa Rotonda, ukończonej w 1552 r. przez włoskiego architekta Andrea Palladio.

   Kościół parafialny

W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii św. Urszuli Ledóchowskiej. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii gnieźnieńskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, dekanatu barcińskiego.

                                                                    

                                                              Materiał opracował Zdzisław Grabowski.