Konojady – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, w gminie Jabłonowo Pomorskie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

Wieś dzieli się na Małe Konojady (inaczej nazywane Konojadki) i Duże Konojady. Konojady posiadają ochotniczą straż pożarną. Stary domek straży stoi opuszczony a nowy znajduje się obok biblioteki. Wieś położona jest w pobliżu wielu jezior. W Konojadach jest wiele gniazd bocianich. Z zagrożonej fauny występują żmije. We wsi znajduje się stacja kolejowa, poczta, sklepy, cmentarz oraz neogotycki kościół (po II wojnie światowej służył za spichlerz, w roku 1982 został ponownie wyświęcony). W parku koło kościoła znajduje się zdewastowany pałacyk, który położony jest na szczycie wzniesienia. W Dużych Konojadach znajduje się drugi pałacyk służący obecnie jako budynek mieszkalny. W centrum w sąsiedztwie kościoła znajduje się budynek szkoły, lecz ze względu na niż demograficzny została zlikwidowana. W budynku zlikwidowanej szkoły powstał Ośrodek Edukacji Ekologicznej prowadzony przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Jabłonowie Pomorskim i filia klubu seniora Złote Kłosy. Nazwa wsi pochodzi od żyznych pastwisk znajdujących się w tym rejonie i była kojarzona przez kupców (przez wieś przebiegał szlak kupiecki) z miejscem gdzie konie się dobrze najadły.

   Mileszewy osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w     powiecie brodnickim, w gminie Jabłonowo Pomorskie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

Ciekawym elementem do zwiedzenia w tej wsi jest tak zwany "Szaniec" znajdujący się nieopodal w kierunku Brodnicy. Jest to nietypowo wyglądająca góra w kształcie jakby wulkanu, w XIX w. stał tam zamek. W latach 70. na wzgórzu "Szaniec" nakręcono kilka scen do polskiego serialu Samochodzik i templariusze. W pobliżu " Szańca " z inicjatywy władz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie w 2009 r. powstała replika średniowiecznej Osady Wojów Piastowych. Celem Osady jest m.in. edukacja historyczna i rozwijanie tożsamości lokalnej, a także zwiększenie walorów turystycznych regionu. Osada aktualnie stała się opuszczoną ruiną . W Mileszewach urodził się Ignacy Łyskowski dziennikarz, polski działacz narodowy, oświatowy, gospodarczy i polityczny na Pomorzu, a także poseł na sejm pruski.

   Lembarg wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w   powiecie brodnickim, w gminie Jabłonowo Pomorskie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego. Przez miejscowość przepływa niewielka rzeka Lutryna, dopływ Osy.

  Parafia św. Piotra i św. Pawła.

Parafia mogła powstać w XIII w., zaś kościół gotycki, postawiony przez Krzyżaków, pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Jego konsekracja miała miejsce w 1507 r. Z parafii pochodzi m.in.: Ignacy Łyskowski (1820 - 1886) - pisarz, działacz narodowy i społeczny na Pomorzu, Warmii i Mazurach - jeden z współzałożycieli i prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu. W czasie II wojny światowej w obozie w Stutthofie zmarł proboszcz - ks. Alfons Mańkowski, zaś w Sachsenhausen zmarł wikariusz - ks. Tadeusz Hinz. Po aresztowaniu księży parafia była filią Bobrowa.

 

                                                              Materiał opracował Zdzisław Grabowski.