Obrowo wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Obrowo. Nazwa miejscowości została wymieniona po raz pierwszy w 1309 r., kiedy to należała do mieszczan toruńskich i podlegała parafii w Czernikowie, prawdopodobnie pochodzi od nazwiska Obr, wywodzonego ze staropolskiej nazwy pożyczonej od turko-tatarskiego słowa Awar (obrzyn, obrzym, następnie olbrzym). Na terenie miejscowości znajduje się klasycystyczny dwór wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. W dworku tym w latach 1824 i 1825 przebywał i koncertował Fryderyk Chopin. Wokół dworu założono park z takimi okazami drzew jak: jesion wyniosły, świerk kłujący i robinia biała. Obecnie budynek zajmuje Urząd Gminy. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa toruńskiego.

Lubicz dawniej wieś położona ok. 10 km na wschód od Torunia, na obu brzegach Drwęcy, na terenie obecnego powiatu toruńskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Najprawdopodobniej w czasach rozbiorów Polski Lubicz podzielono na Lubicz Górny oraz Lubicz Dolny kiedy to prawobrzeżna część Lubicza znalazła się w zaborze pruskim natomiast lewobrzeżna w zaborze rosyjskim[1]. Liczba mieszkańców ok. 5,6 tys., w tym Lubicz Dolny 2,2 tys., Lubicz Górny 3,4 tys. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 10 Szczecin Płońsk (odcinek drogi ekspresowej S10 – część autostrady A1) i droga krajowa nr 80 a także linia kolejowa Toruń – Sierpc.

Zabytki

  • cmentarz ewangelicki z nagrobkami z końca XIX – pocz. XX w. (w dużej części zniszczony)
  • kaplica neogotycka z XIX w.
  • kościół gotycki z pierwszej połowy XIV w. (nie istnieje, zburzony w latach 70. lub 80. XX w.).
  • domy drewniane i murowane z końca XIX i pocz. XX w.; w Lubiczu Górnym częściowo  zabudowa o charakterze małomiasteczkowym