W ten nieco pochmurny dzień i przy delikatnie ujemnej temperaturze uczestnicy wyruszyli na dwie trasy marszów: TP – dla początkujących oraz TU dla średnio  zaawansowanych.

Na start, zlokalizowany na dziedzińcu staromiejskiego Ratusza, pomiędzy godz. 10:00 a 12:00 przybyło 153 uczestników trasy TU oraz 207  uczestników trasy TP. Uczestnicy trasy TP pokonywali trasę w asyście 55 opiekunów, gdyż na tej trasie  zdecydowanie dominowali ludzie młodzi i bardzo młodzi.
W sumie ponad  400  osób wzięło udział w XXXVIII Kopernikańskich MnO.

Oprócz uczestników z Torunia, przybyli także turyści  z Chełmży, Grudziądza, Mogilna, Łysomic, Bydgoszczy, Złejwsi Wielkiej, Pakości, Dębowej Łąki, Solca Kujawskiego, Poznania i Gdańska; na dwie trasy wyruszyło łącznie 115 zespołów.

W marszach wzięło również udział 9 zespołów, dla których były to eliminacje miejskie do Ogólnopolskiego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego.

Puchar, ufundowany przez patronujące imprezie „Nowości”,  dla organizacji reprezentowanej  przez najbardziej liczną grupę uczestników, za propagowanie idei aktywnego wypoczynku w formie turystycznych imprez na orientację,  zdobyli nie po raz pierwszy  turyści z IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zdobyła ekipa turystów z  Zespołu Szkół nr. 16 z Torunia dla  których  przewidziano nagrodę w postaci wstępu na seans w toruńskim Planetarium.

Dla najlepszych zespołów, którzy pokonali trasę przewidziano dodatkowe upominki , które będą do odebrania  w Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu od czwartku 12 lutego.

Szczegółowy protokół z wynikami wszystkich startujących zespołów został   zamieszczony na stronach: www.skarmat.pl oraz  www.pttk.torun.pl  w zakładce aktualności.