Po dojechaniu autobusem do krzyżówki w Wlk. Czystem, grupa z Rajmundem Czechowskim na czele pomaszerowała w stronę widocznego kościoła, mijając po drodze Jezioro Wlk. Czyste (o pow. 27,5 ha) dochodzimy do centrum wsi.

Wielkie Czyste – wieś wymieniona w 1246 r., kiedy to ówcześni właściciele Krystyna i Bernard z Czystego nadają osadę klasztorowi cysterkom z Chełmna. W 1285 r. bp chełmiński Werner potwierdził nadanie uczynione cysterkom. W późniejszym czasie, wieś przechodzi do klasztoru benedyktynek chełmińskich, u których dowodnie znajduje się jeszcze w 1570 r.
Znajduje się tu gotycki kościół p.w. św. Katarzyny wzniesiony około 1300 r.. Kościół jest murowany z ociosanych kamieni polnych, nadbudowany cegłą. Wyposażenie barokowe i rokokowe. W murze przykościelnym znajduje się barokowa bramka z XVII lub XVIII w.

 Po zwiedzeniu świątyni, której historię przybliżył nam Rajmund Czechowski wyruszamy w dalszą drogę, w stronę Małego Czystego. Tutaj w pobliżu fortu następuje podział uczestników na dwie grupy, pierwsza pod przewodnictwem Rajmunda udaje się na poszukiwanie fortów oraz schronów wchodzących w skład Twierdzy Chełmno, druga pod przewodnictwem Tadeusza Perlika zmierza bezpośrednio do Chełmna na uroczystości „Święta Zakochanych – Św. Walentego”.
Po uzgodnieniu godziny powrotu, uczestnicy w podgrupach włączyli się w obchody święta.
Na chełmińskim rynku rozłożone były kramy oraz trwały różne happeningi. Była też możliwość zwiedzenia największych zabytków miasta z farą włącznie (znajdują się tu relikwie św. Walentego).

Nasz pobyt w Chełmnie kończy przemarsz orszaku konno-pieszego w strojach historycznych na rynku oraz obejrzenie wystawy miniatur zamków krzyżackich usytuowanej przy murach miejskich.

Po południu, po zbiórce na dworcu autobusowym, wspólnie już wracamy do Torunia

                                                                                             opracował Tadeusz Perlik.