Sprawozdanie z wędrówki.

 

         Zbiórka grupy nastąpiła na przystanku MZK przed Towimorem. Skąd uczestnicy punktualnie wymaszerowali drogą wzdłuż działek i pośród pól w stronę Starego Torunia.

Stary Toruń –  miejscowość będąca protoplastą Torunia, wzmiankowana w 1342 r. jako Antiquum Thorun. W 1233 r. mistrz krajowy Herman Balk przeprawił się wraz z innymi braćmi zakonnymi przez Wisłę na wysokości Wierdzielewy (Strugi Zielonej) na drugą stronę i gdzie wniósł swój gródek – Vogelsang (około 8 km na zachód od dzisiejszego miasta). Według źródeł istniała tutaj warownia krzyżacka oraz osada z kościołem (rozebranym w XVI w.). Dokładne położenie tej osady jest do dzisiaj nieznane. W 1236 r. wskutek częstych wylewów Wisły doszło do translokacji (przeniesienia) Torunia w okolicę dzisiejszej katedry p.w. świętych Janów, na teren obecnej starówki. Grupa zatrzymała się na chwilę w centrum miejscowości przy głazie upamiętniającym 775 rocznicę lokacji Torunia, gdzie po wspólnej fotce wyruszyła w dalszą drogę do Rozgart. Kolejną miejscowością na trasie był Przysiek, mijamy nowo wybudowany kościół i kierujemy się do domostwa Małgosi i Fredka Jabłońskich (prezesostwa Klubu TM „Flisak”) by skorzystać z zaproszenia by u nich odpocząć po przebytym odcinku trasy. Gospodarze zaskakują grupę (29 osób) „staropolskim poczęstunkiem”: były gorące napoje i bogato zastawiony stół w zakąski i ciasta. Serdeczna atmosfera udzieliła się wszystkim, było też wspólna fotka grupy z Małgosią i Fredkiem. Żegnając się z gościnnymi gospodarzami grupa niechętnie pomaszerowała dalej, minęliśmy budującą się salę gimnastyczną i wyremontowaną po pożarze szkołę, by ślizgając się na pokrytej lodem drodze dotrzeć nad Stawy Przysieckie.

Stawy Przysieckie to zespół 7 zbiorników wodnych. Cała powierzchnia lustra wodnego stawów wynosi około 15 ha. Historia powstania akwenów związana jest z okresem II wojny światowej, podczas której mieszkańcy okolicznych miejscowości i Torunia rozpoczęli masową eksploatację płytko położonych pokładów torfu. Torf jako materiał opałowy był bezpłatnie pozyskiwany z pokładów przysieckich przez cały okres okupacji niemieckiej. Masowa eksploatacja spowodowała powstanie wyrobisk potorfowych o głębokości do 1,5 m które w wyniku działania wód podskórnych zostały zalane wodą. W płytkich stawach można zaobserwować układ strefowy zbiorowisk roślinnych, odzwierciedlających naturalny proces zarastania zbiorników wodnych. Ze stawów bierze swój początek Kanał Główny odwadniający pradolinę rzeki Wisły na obszarze od Torunia aż po Czarnowo.

Po odpoczynku nad stawem uczestnicy pomaszerowali w stronę toruńskiego lotniska, dalej jego obrzeżem, lasami dotarli do obiektów Aeroklubu Pomorskiego. Tutaj nastąpiło spotkanie z Rajmundem który przekazał grupie komunikaty co do dalszego wspólnego wędrowania. Jeszcze tylko krótki odcinek lasem i dotarliśmy na pętlę MZK Toruń-Bielany gdzie zakończyliśmy naszą wędrówkę.

Opracował: Tadeusz Perlik