Wędrówki rodzinne rozpoczęliśmy w miejscowości Dobrzejewice, po krótkiej informacji na temat wsi i kościoła parafialnego św. Wawrzyńca, który został wzniesiony w latach 1888-1893 w stylu neogotyckim. Stanął na miejscu starszego drewnianego kościółka, prawdopodobnie z XIV wieku, który uległ zniszczeniu pod koniec XIX. Obecny kościół to budowla murowana z cegły, jednonawowa; świątynia posiadała niegdyś wieżę, która została zniszczona w czasie I wojny światowej. Do wyposażenia i wystroju wnętrza należą: rokokowy ołtarz główny z XVIII w. pochodzący z katedry włocławskiej, dwa rokokowe ołtarze boczne św. Antoniego i św. Anny z drugiej połowy XVIII w., ponadto rokokowa ambona i chrzcielnica. Większość wyposażenia wnętrza kościoła została w znacznym stopniu przekształcona i uzupełniona ok. 1893 roku).

      Następnie udaliśmy się do tablicy pamiątkowej poświęconej mieszkańcom wsi, którzy tragicznie zginęli podczas wywożenia min i pocisków ze starej remizy OSP. Dalszą wędrówkę udaliśmy się trasą nordic walking  kierując się w kierunku lasów nadleśnictwa Dobrzejewice.

             W 2014 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu na zlecenie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania  „Podgrodzie Toruńskie” opracował, przygotował oraz wyznaczył na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice (Gminy Lubicz i Obrowo) sieć ścieżek nordic walking, przeznaczonych dla amatorów wędrowania z kijkami. Sieć tworzą 4 ścieżki w kolorach: czerwonym o długości 22km, niebieskim o długości 17km, zielonym o długości 17km oraz czarnych tzw. łącznikowych o długości 1,1km oraz 2,9km. Cała sieć ścieżek jest odpowiednio oznaczona w terenie, głównie na drzewach, odpowiednimi znakami wielkości 10cm, w centrum których jest sylwetka osoby z kijkami. Znaczek na drzewie w kształcie rombu informuje o kierunku wędrowania. Dodatkowo w 3 punktach (Szkoła Podstawowa w Lubiczu, przystanek PKS w Obrowie oraz siedziba Nadleśnictwa Dobrzejewice) zostały rozmieszczone tablice z całą siecią tras nordic walking wraz z objaśnieniami. W ramach projektu zrealizowanego 3 lata wcześniej, powstał również folder zatytułowany „Projekt „Nordic Walking – ścieżka po zdrowie”

           Przemierzając środowisko roślinne w którym dominują drzewa iglaste i zachowując kierunek wędrówki wkroczyliśmy w obszar nasadzeń lasu i polan po wyrębie. Idąc dalej duktami leśnymi, ukształtowanie terenu było łagodne z niewielkim wzniesieniami. Ścieżki zachęcają do spacerów i spędzenia czasu na łonie natury. Wędrówkę zakończyliśmy w Lubiczu Górnym.

                                                                                                         Opracował: H. Czech.