Zębowo - Zarośnięte wzgórze kemowe " Zielona Góra" o powierzchni 2,79 ha pomnik przyrody uznany w 1979r. Kem - pagórek o płaskim wierzchołku [wysokość od kilku  do kilkudziesięciu metrów, szerokości do kilkuset metrów} zbudowany z warstwowych piasków, mułków i żwirów, osadzonych w szerokich szczelinach i zagłębieniach martwego lodu przez wody roztopowe [w czasie tajenia]. Znajduje się tu zespół dworsko - parkowy z dworem i parkiem z II poł. XIX w. Na początku XX w. właścicielem był hrabia Puzyna. W dworze mieści się obecnie szkoła oraz mieszkania. Na terenie parku odnotowano  25 gatunków drzew oraz 10 gatunków krzewów. W północnej i wschodniej  części zabytkowej budowli znajdują się dwa stawy połączone rowem.

W Zębowie  znajduje się rzymsko - katolicki nieczynny cmentarz choleryczny. Spoczywają tutaj mieszkańcy wsi, zmarli  na tę straszną chorobę w latach 1658 i 1831.Na pomniku widnieją  napisy upamiętniające tragiczne wydarzenie. Pomnik ku czci zmarłych na cholerę  został ufundowany w 1958r.

Łążyn II - Znajduje się tu dwór zbudowany z drewna i cegły. Ściany głównego  korpusu  dworu wykonane są z drewna modrzewiowego łączonego na jaskółczy ogon. Dwór został zbudowany w II połowie XVII w. Jego obecna sylwetka nawiązuje  do klasycyzmu środkowej Polski. Jest to jedyny w Polsce północnej dwór alkierzowy i jeden z najstarszych drewnianych. Dwór przetrwał ponad 250 lat, w  okresie tym miał cztery przebudowy. Ostatnim właścicielem majątku  do 1939 r był. mjr. Walenty Zieliński. Nierozerwalnym elementem dworu jest park, który  w swym układzie przestrzennym powstał w poł. XIX w. ,o czym świadczy wiek najstarszych drzew. Powierzchnia parku  wynosi 6,2o ha w tym 0,71 ha stanowią wody, albowiem w parku znajduje się ciekawy  system wodny obejmujący trzy stawy, połączone kanałem z których jeden z romantyczną wysepką pośrodku, posiada szczególny urok. Park posiada dwie, dość dobrze zachowane aleje - grabową i lipową, duże fragmenty starodrzewu, interesujący skład gatunkowy drzewostanu złożony  z gatunków rodzimych oraz aklimatyzowanych. Na  terenie parku znajdują się 4 drzewa objęte ochroną pomnikową: jesion wyniosły, lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, klon jawor odmiana purpurowa. Na terenie parku występują 4 gatunki aklimatyzowane- daglezja zielona, kasztanowiec biały, robinia akacja i sosna wejmutka. Kościół parafialny pw. ŚŚ. Apostołów Piotra i Pawła wzniesiony z fundacji Gustawa Zielińskiego w 1848r.

                                                                                                         Opracował: R. Czechowski.