Wyjazd pociągiem z dworca Toruń Wschodni do Kornatowa nastąpił o 7,45.Podczas wędrówki obejrzeliśmy 8 dworów. Pierwszą miejscowością na naszej trasie  była miejscowość Błachta. Znajdują się tu ruiny bezstylowego dworu z XIX w. Był to budynek piętrowy z mezaninem, murowany i otynkowany, nakryty łagodnym dachem dwuspadowym. Od strony wschodniej istniała parterowa przybudówka. Obecnie całość jest w stanie grożącym zawaleniem. Większa część parku została wykarczowana. Oficyna z końca XIX w. jest zamieszkała.

Bartlewo - miejscowość leży na starodawnym trakcie toruńsko - grudziądzkim. Istniejący tu dwór został zbudowany około poł. XIX w. ,usytuowany jest kalenicowo w obrębie dziedzińca folwarcznego. Budynek jest zbudowany z gliny uzupełnianej cegłą na planie litery T, ze skrzydłem poprzecznym, kryty dachem namiotowym i przystawionym do niego prostopadle od strony wschodniej parterowym skrzydłem z pięterkiem w szczycie. Od strony wschodniej przylega do budynku wieloboczny  parterowy ryzalit. Wejście  umieszczone jest w zachodniej części skrzydła parterowego poprzedzone tarasem z dachem wspartym na drewnianych słupach. W parku w jego zachodniej części usytuowane są dwa stawy  połączone przesmykiem, na większym znajduje się wysepka. Z tyłu za dworem znajduje się spichrz zbożowy.

Staw - dwór z przełomu XIX/XX w.

Wichorze -  zespół dworski i folwarczny XVIII _ XX w. Znajdują się tu ruiny dworu o cechach klasycystycznych wzniesiony. w 1788r  dla niemieckiej rodziny  von Loga, którzy właściciela mi byli  do 1945r.Częściowo przekształcony ok. poł. XIX w. i powiększony na przeł. XIX i XX w. o przybudówki  od północy i wschodu. Po 1945 r. w dworze była szkoła, a od 1990r.opuszczona popada w ruinę. Od tego roku postępuje jego nielegalna rozbiórka. Inne obiekty: Oficyna-  z 1788r. zamieszkała, park z XIX w.  z pozostałością cmentarza von Loga z płytą inskrypcyjną z 1844 r, stajnia i obora z 1880r,lodownia pocz. XIX w., gorzelnia  z 1875r, dom gorzelnianego XVIII/XIX w, spichlerz z 1890r.silos z 1935r,ogrodzenie.

Wszystkie budowle w stanie agonalnym [totalna ruina].

Kamlarki - dwór i park z pocz. XX w.

Wierzbowo - dwór i park z XIX w. Część starsza dworu była ruina wyburzona, nowsza odrestaurowana.

Linowiec - dwór zbudowany w XIX w. rozbudowany o skrzydło w k. XIX w. Bez wyraźnych cech stylowych. Spichlerz  z XIX w.

Pniewite - pałac z 1910r zbudowany  dla rodziny Siudowskich .Pałac neorenesansowy o dość rozbudowanej bryle, parterowo - piętrowy, nakryty dachami mansardowymi krytymi dachówką. W dachu reprezentacyjne wystawki oraz liczne lukarny. W 1925r. pałac i folwarkówkami kupiła Maria Karłowska  założycielka Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Zorganizowała tu siedzibę domu zakonnego, prowadzącą działalność opiekuńczą i wychowawczą wśród dziewcząt. W 1927r. wizytę w Pniewitem złożyła  żona prezydenta RP - Michalina Mościcka. W pałacu znajduje się kaplica pw. Dobrego Pasterza. Obecnie mieści się tu Dom Opieki Społecznej prowadzony przez Siostry Pasterki. Znajduje się park z k. XIX w, kuźnia, piekarnia, stajnia, obora, stodoła.

Wędrówkę ukończyliśmy we  wspaniałych humorach i jeszcze lepszej kondycji.

                                                                                                         Opracował: R. Czechowski.