Górsk – w okresie średniowiecza Górsk był wsią czynszową Zakonu Krzyżackiego i należał do parafii w Starym Toruniu a od XVI w. do parafii św. Janów w Toruniu. W okresie Reformacji Górsk stał się wsią protestancką. Z tamtego okresu pochodzi, wybudowany przez ewangelickich mieszkańców, kościół (po II wojnie światowej przejęty przez Kościół rzymskokatolicki).

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

W tej miejscowości Służba Bezpieczeństwa PRL w 19.10.1984 r. uprowadziła kapelana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszkę, który z racji antykomunistycznych wystąpień był od dłuższego czasu inwigilowany i prześladowany. W miejscu uprowadzenia stoi pomnik w kształcie przewróconego krzyża.

Kościół filialny (kaplica) p.w. MB Królowej Aniołów.

W okolicy szkoły (przy szosie) pobudowany został kościół filialny p.w. MB Królowej Aniołów który ze względu na większe skupisko mieszkańców przejął znaczną część obowiązków obsługi duszpasterskiej parafii.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Administracyjnie wieś Górsk należała do parafii w Starym Toruniu. Kiedy w XVI w. tamtejszy kościół uległ dewastacji, Górsk przyłączono do parafii św. Janów w Toruniu. Rozwój protestantyzmu spowodował wybudowanie w tej wiosce kościoła ewangelickiego p.w. Świętego Krzyża. Po zniszczeniach w czasie najazdu Szwedów w XVII w. został odbudowany; istnieje w takiej postaci do dzisiaj. Kiedy po wojnie ludność wyznania ewangelickiego opuściła tę miejscowość, kościół przyłączono najpierw do parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
W 1946 r. utworzono tutaj samodzielną Ekspozyturę Duszpasterską, potem parafię.
Od 1953 r. parafią opiekują się księża michaelici.

Kościół w skromnym stylu barokowym, salowy, od zachodu sygnaturka zwieńczona barokowym hełmem. Wnętrze nakryte stropem płaskim z polichromią z 1694 r. wykonaną przez Hansa Tiedemana z Torunia. Cenna chrzcielnica późnoromańska z ok. 1230 r. Ołtarz w formach późnorenesansowych, barokowa ambona z końca XVII w.

Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (Księża Michaelici) przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz funduszy Unii Europejskiej, w październiku 2014 roku, otworzyło nowoczesny kompleks muzealno – edukacyjny.

W centralnej części kompleksu znajduje się nowoczesne, multimedialne interaktywne muzeum poświęcone postaci księdza Jerzego Popiełuszki, sala audytoryjna kinowo-teatralna na 110 miejsc z pełnym zapleczem garderobianym, w której mogą odbywać się Sympozja, spotkania, przedstawienia teatralne, projekcje filmowe itd., dwie sale szkoleniowe, świetlica środowiskowa, sala warsztatowa z Muzeum Regionalnym, boisko sportowe wielofunkcyjne oraz infrastruktura uzupełniająca.

                                                                                                         Opracował: T. Perlik.