Czarne Błota - cmentarz ewangelicki z XIX w. Najstarszy zachowany nagrobek z końca. XIX wieku .Znajduje się 40 mogił, w tym 11 dziecięcych. Zachowana jest brama z cegły. Znajduje się on pod opieką Zespołu Szkół w Górsku. Pomnik przyrody dąb szypułkowy  o wysokości 26 m. i obwodzie 446 cm.

Zamek Bierzgłowski -zamek został wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1263-70 przypuszczalnie w miejscu wcześniejszych umocnień drewnianych pruskiego grodu  wodza Pipina. Zamek składała się  z zamku głównego, zbudowanego na planie nieregularnego pięcioboku z dwoma prostopadłymi do siebie skrzydłami południowym: (w którym było dormitorium - sypialnia) zachodnim (z czynną dziś kaplicą i refektarzem, czyli krzyżacką jadalnią i salą zebrań). Całość otacza  międzymurze i fosa. Posiada obszerny dziedziniec. Od wschodu i północy jest otoczony murem obwodowym z bramką z terakotowym figuralnym reliefem z przełomu XIII/XIV wieku.  Obszerne przedzamcze pełniło funkcję gospodarczą. Wejście do zamku stanowi wieża bramna, prowadząca do przedzamcza. Przedzamcze bronił szeroki mur obwodowy i oprócz  wieży bramnej, baszta, której resztki  można oglądać od strony zachodniej. Obecnie mieści się tu Diecezjalne Centrum Kultury. W zadaniach Centrum leży organizacja:- rekolekcje wspólnot, konferencje, dni skupienia, kolonie i zimowiska, obozy harcerskie i młodzieżowe, imprezy kulturalne .Organizuje się również: wesela, jubileusze, przyjęcia  komunijne, urodziny, stypy, zabawy sylwestrowe.

Leszcz - pozostałości zespołu dworsko - parkowego, w skład którego wchodzą: spichlerz szachulcowy z cegły surówki z końca XIX wieku, trzy budynki gospodarcze z cegły surówki z końca XIX wieku, trzy czworaki murowane z XIX/XX wieku (przebudowane) zieleń towarzysząca. Grodzisko średniowieczne wyżynne, owalne używane w XIV wieku.

 

                                                                                 Materiał opracował Rajmund Czechowski.