Uczestnicy wędrówki autobusem MZK linii23 dojechali na pętlę autobusową w Kaszczorku, a następnie w/w trasą przemaszerowali do Torunia. Na trasie obejrzeli następujące obiekty:

Kaszczorek - most drewniany nad Drwęcą oddany 16.12.1893r. Koszt budowy wynosił 38 tysięcy marek. Posiadał jeden pas drogowy o szer.4m oraz część piesza o szer.1,5m.Długość mostu wynosiła 54m. W 1914 roku został rozebrany i złożony na nowo, a część konstrukcji drewnianej została wymieniona na stalową. We wrześniu w 1939r. wycofująca się Armia ; Pomorze" wysadziła most. Most odbudowali Niemcy w w latach 1940/41 i służył mieszkańców aż do lat 70 XX w., kiedy to pobudowano przeprawę z betonu, która przejęła ruch kołowy. W 2013r.most został zamknięty z powodu pożaru. Remont mostu trwał do października 2014r. Służy obecnie pieszym i rowerzystom.

Złotoria - neogotycki murowany kościół Św. Wojciecha zbudowany w 1906r. na miejscu dwóch drewnianych kościołów. Pierwszy rozebrany w 1807r.przez wojska napoleońskie dla wzniesienia fortyfikacji. Drugi pobudowany w 1825 r. rozebrano w związku budową obecnego. Ołtarz główny pochodzi z dominikańskiego kościoła Św. Mikołaja z Torunia. W środkowej części ołtarza znajduje się obraz MB .z Dzieciątkiem [MB. Śnieżna]. Ponad to ołtarz posiada drugie, ruchome malowidło ,pochodzące z początku XX w. i przedstawiające patrona parafii Św. Wojciecha. W nowych ołtarzach bocznych umieszczono obrazy przedstawiające Przemienienie Pana Jezusa na górze Tabor oraz Św. Barbarę. Podczas II wojny światowej zrabowano dwa dzwony.

Złotoria - W 1363 roku, za króla Kazimierza Wielkiego, wzniesiono tu gotycki zamek [przy ujściu Drwęcy do Wisły] w  celu ochrony granicy z należącą już do państwa krzyżackiego Ziemią Chełmińską. Zamek został wzniesiony na planie prostokąta i składał się z piętrowego budynku mieszkalnego, budynków gospodarczych i kilkukondygnacyjnej wieży. Całość była otoczona oskarpowanym murem obronnym, tworzącym dziedziniec o wymiarach 35 x 50m..Obecnie zachowana część zamku (część wieży i murów przedzamcza, zasypane piwnice) jest w ruinie, stale podmywane przez wody Wisły [przepływającej tuż pod murami].w dniach 29 sierpień - 2 wrzesień 1409 roku trwało zdobywanie zamku przez Krzyżaków, nieskutecznie bronionego przez skromna załogę. Po zwycięstwie grunwaldzkim w 1410 roku, mocno zniszczony zamek wrócił pod polskie władanie, jednak pomimo zamiarów nie został odbudowany. Przez następne wieki ruiny stawały się coraz skromniejsze - poprzez rozbiórkę i rabunek cegły, jak i powodzie [część cegły została przeznaczona na budowę wieży katedry ŚŚ. Janów w Toruniu]. W 1877 roku ruiny zwiedzał Jan Matejko podczas pobytu w Toruniu.

Kaszczorek - filia Muzeum Etnograficznego w Toruniu Zagroda Rybacko - Rolnicza. Jest to ekspozycja budownictwa ludowego ziemi chełmińskiej oraz obiektów architektury związanych z rybołówstwem i zajęciami wodnymi. Skansen znajduje się na terenie kiedyś istniejącej zagrody, która należała do wielopokoleniowej rodziny Wilmanowiczów i Dymczyńskich. Głównym obiektem jest drewniana chata z końca XVIII w. Pozostałe budynki: stodoła z wozownią i wiatą z Radowisk Wlk. koniec XIX w, obora z wozownią z Rokietnicy z 2 połowy XIX w. ,wychodek drewniany, wiata z drewutnią z okresu międzywojennego, ,szałer ,lata 20.XX w., piwnica murowana, piec chlebowy z Bogopomoża z końca .XIX w. suszarnia do owoców z Bogopomoża, ok.1920r.Obiekty reprezentujące kulturę rybaków i wodniaków usytuowane są poniżej zagrody, częściowo już na terenie zalewowym Drwęcy i Wisły. Składają się na nią cztery obiekty architektury naziemnej: wiata rybacka z Czarliny, około 1935r, szopa rybacka z Wawrowic, około 1910r.,buda rybacka z Kaszczorka ,początek XX w., buda rybacka z Kaszczorka,ok.1943r. oraz cztery jednostki pływające: prom; „Jan" z Kępek początek lat 70 XX w. obsługujący przeprawę osobowo - towarową przez rzekę Nogat, barka z Torunia-Winnicy około 1920r, barka z Fordonu z ok.1920r., tratwa flisacka ze Złotorii.

                                                                                 Materiał opracował R. Czechowski.