- Grupa dojechała autobusem na obrzeże Czarnowo/Kamieniec skąd pomaszerowała lasem w kierunku przecinającego szosę szlaku czarnego. Po wejściu na szlak czarny uczestnicy pomaszerowali nim przez las (wypatrując grzybów których  praktycznie nie było) do stacji PKP Ostromecko i ostatecznie do centrum miejscowości.

W Ostromecku po chwili rozpoczęła się prezentacja grup rekonstrukcyjnych (biorących udział w inscenizacji zajęcia dworu, tzw. Pałacu Starego przez Szwedów) – nasza grupa jest jedną z liczniejszych ekip na otwarciu. Po seriach fotek z grupami rekonstrukcyjnymi, uczestnicy udali się na obchód kramów z regionalnymi produktami oraz obejrzeli: pokazy dawnych zawodów, turniej szabli i łuczniczy. Po odpoczynku grupa wyruszyła w dalszą drogę, a po dotarciu do Strzyżawy autobusem powróciła do Torunia.

Trochę historii – trwa potop szwedzki (sierpień 1655 r.), najeźdźcy zajmują Bydgoszcz. Rozpoczynają się rabunki. Szwedzi wywożą cenne księgozbiory, nakładają na mieszkańców drakońskie podatki. Pod koniec maja 1656 r. do miasta zjeżdża król Karol Gustaw. Chce zaatakować wojska hetmana Stefana Czarnieckiego. W wyniku walk w Bydgoszczy zniszczeniu ulegają m.in. zamek i mennica. W dodatku mocne żniwo zbiera panująca w mieście zaraza. 26 października 1656 r. do miasta przybywa król Jan Kazimierz wraz z żoną Ludwiką Marią Gonzagą. Spotyka się z elektorem pruskim Fryderykiem Wilhelmem. W rozmowach uczestniczą też dyplomaci z Francji i Austrii. Podpisane zostają traktaty welawsko-bydgoskie. Na ich mocy w zamian za doraźny sojusz polityczny przeciw Szwedom Prusy Książęce (dotychczas lenno polskie) uzyskały suwerenność, zrywając dotychczasową zależność od Polski.

Czasy potopu szwedzkiego przypomni organizowana w Ostromecku impreza „Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował”. Jej atrakcją będą rekonstrukcje dwóch bitew.

Pierwsza, sobotnia bitwa tradycyjnie przypomniała wydarzenia z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku, czyli dzisiejszy Pałac Stary, tzw. Pałac Mostowskich.  

                                                                                  

                                                                                            Opracował: Tadeusz Perlik.