W dniach 17 – 19 maja br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędem Miasta Torunia zorganizowali imprezę turystyczną pn. „XIII Zlot Miłośników Pojezierza Brodnickiego”.

           Uczestnicy imprezy tradycyjnie spotkali się w bazie, którą na czas imprezy stała się Stanica Wodna PTTK im. Marii Okołów-Podhorskiej w Bachotku. Następnie wszyscy zostali zakwaterowani w budynku hotelu oraz domkach campingowych. Wieczorem pierwszego dnia, podczas ogniska turystycznego została otwarta impreza oraz omówiono jej program i atrakcje, realizowane podczas drugiego dnia. W dalszej części przy ognisku i akompaniamencie gitary turystycznej można było aktywnie uczestniczyć w wykonaniu piosenek i ballad turystycznych, względnie ich posłuchać. Śpiewy oraz smażenie kiełbasek w ognisku trwały do późna w nocy.

Następnego dnia po śniadaniu, zespoły turystyczne losowały kolejność wyjścia na trasę mini imprezy na orientację. Poszczególne zespoły od godz. 10.00 kolejno wychodziły na trasę, która zataczała pętlę naokoło jeziora Strażym. Na całej długości zostały rozstawione punkty kontrolne, których kod należało nanieść na kartę startową. Litery kodu  tworzyły hasło. Dla utrudnienia organizatorzy przygotowali tzw. punkty stowarzyszone, usytuowane poza punktami rzeczywistymi, zaznaczonymi na mapie. Kto prawidłowo „odczytał” mapę, bez problemu nanosił „prawdziwy” kod punktu na kartę startową. Turyści po drodze mogli zapoznać się z polskimi fortyfikacjami oraz historią tzw. Pozycji Jezior Brodnickich, na którą składają się 4 schrony, wzniesione w sierpniu 1939 roku. W trakcie dnia uczestnicy zlotu w ramach zespołów turystycznych odpowiadali na zadane pytania w ramach konkursu krajoznawczo-turystycznego, w tym takie jak: Podaj nazwisko autora pierwszego „Przewodnika – Pojezierze Brodnickie”?, W którym mieście na ziemi dobrzyńskiej znajdują się największe witraże w Europie?, czy też „Ile schronów jest zniszczonych na Pozycji Jezior Brodnickich? Po obiedzie turystycznym dla uczestników imprezy organizatorzy przewidzieli konkurencje rekreacyjne. Wieczorem tradycyjnie wszyscy spotkali się przy ognisku piecząc kiełbaski oraz wspominając trudy upływającego dnia. Był też czas na wspomnienia związane z odnajdowaniem punktów kontrolnych oraz rzecz oczywista komentarze związane z odpowiedziami na pytania  konkursu krajoznawczo-turystycznego.  W niedzielę, uczestnicy od rana krzątali się przy porządkach wokół siebie oraz w miejscach ogniska turystycznego. O godz. 11.00 organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na podsumowanie zmagań, ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród.

Wyniki poszczególnych konkursów:

Impreza na orientację:

1. miejsce ex aequo: zespoły – Z. Grabowskiego, R. Czechowskiego oraz M. Majewskiej,

4. miejsce zespół G. Karasiewicza.

Konkurs krajoznawczo-turystyczny:

1. miejsce – zespół Z. Grabowskiego,

2.miejsce – zespół G. Karasiewicza,

3. miejsce – zespół R. Czechowskiego oraz

4. miejsce – zespół M. Majewskiej.

Konkurs rekreacyjny ringo:

1. miejsce – A. Bekas,

2. miejsce – M. Dobrzański,

3. miejsce ex aequo: A. Mordaszewski oraz B. Bekas.

Konkurs rekreacyjny – piłeczka i rakietka:

1. miejsce – M. Dobrzański,

2. miejsce – T. Wegnerowska,

3. miejsce – A. Mordaszewski.

Konkurs rekreacyjny – rzut lotką:

1. miejsce – A. Mordaszewski,

2. miejsce – B. Bekas,

3. miejsce – K. Wegnerowska.

 W kategorii najmłodszych uczestników zwyciężczyniami konkurencji rekreacyjnych okazały się: Milena i Magda Dobrzańskie.

       Po rozdaniu nagród i gratulacjach – komandor imprezy – Henryk Miłoszewski, zaprosił wszystkich uczestników na obiad. Podziękował, również wszystkim za udział i zaprosił na kolejne imprezy turystyki kwalifikowanej oddziału. W zlocie udział wzięło 85 uczestników i organizatorów.

 

                                                                                                 

                                                          Instruktor Krajoznawstwa Polski PTTK H. Miłoszewski.