- Wczesnym rankiem, autobusem PKS  przejechaliśmy z Torunia do Górska PKS. Nie wchodząc do wsi udaliśmy się drogą (z Górska do Zamku Bierzgłowskiego) do pobliskiego Czarnego Błota, w którym obejrzeliśmy położone w lesie na jego obrzeżu pozostałości po cmentarzu ewangelickim (mennonickim) z końca XIX w. zamkniętym w 1945 r.

Czarne Błoto – osada wzmiankowana w 1596 r. jako Schwarze Bruch przy okazji przekazania jej w dzierżawę grupie kolonistów olendrów z Górska. Zadaniem kolonistów  było  wykarczowanie i osuszenie  terenu  bez prawa stawiania tam budynków. Zakaz został  w  późniejszym czasie cofnięty  a w 1732 r. rada miasta Torunia  założyła tam wieś. W 1820 r. dotychczasowe wioski należące do Torunia: Czarne Błoto, Nowe Błoto oraz Ziegelwiese połączono w jedną miejscowość – Czarne Błoto.

- Dalszą wędrówkę uczestnicy pokonali drogami polnymi i leśnymi do Cegielnika.

Cegielnik – wieś w gminie Zławieś Wielka. O Cegielniku wiemy niewiele. Wprawdzie król Kazimierz IV Jagiellończyk w przywileju dla Torunia z 26 sierpnia 1457 r. wymienia osadę Ziegelwiese jako jedną z 15 wsi i folwarków oddaną na własność miastu aczkolwiek do dokładnej daty założenia miejscowości nie dotarłem. Niewykluczone, że istniał już w połowie XIV w. jako dobro komturii toruńskiej podobnie jak pobliski Górsk. Zarówno polska, jak i niemiecka nazwa jednoznacznie sugerują swoje pochodzenie od cegielni, która miałaby onegdaj istnieć na tamtejszych łąkach. Prawdopodobnie po zniszczeniu wsi na skutek potopu szwedzkiego Cegielnik został powtórnie zasiedlony przed 1754 r. za sprawą osadnictwa olęderskiego

- Odcinek drogi: Cegielnik – Stawy Przysieckie uczestnicy pokonywali łącząc wędrówkę ze zbieraniem grzybów których było tutaj pod dostatkiem. Prowadząca wędrówkę Hania Czech bardzo dbała by uczestnicy nie pogubili się i całą grupą dotarli do mety, co się jej w pełni udało.

Stawy Przysieckie powstały w okresie II wojny światowej wskutek eksploatacji złóż torfu, w celu pozyskania  materiału opałowego, przez mieszkańców Torunia i okolic. Przeciętna głębokość wyrobisk wynosi około 1,5 m. Wyrobiska w wyniku działania wód podskórnych zostały zasilone wodą tworząc zespół kilku akwenów. Powierzchnia stawów wynosi około 15 ha. Stawy wykorzystane były do hodowli ryb, a obecnie pełnią funkcję retencyjną. Stanowią one dla lasów zabezpieczenie wody w celach przeciwpożarowych. Obecność zbiorników wodnych wzbogaca lokalną przyrodę o wiele nowych składników. W płytkich stawach można zaobserwować układ strefowy zbiorowisk roślinnych, odzwierciedlających naturalny proces zarastania zbiorników wodnych. Stawy Przysieckie dają początek Kanałowi Głównemu odwadniającemu pradolinę rzeki Wisły na obszarze od Torunia do Czarnowa.  

- Ostatni odcinek wędrówki przeszliśmy w dalszym ciągu lasami a następnie obrzeżem lotniska w okolice Motoareny gdzie oficjalnie zakończyła się dzisiejsza wędrówka (przy pięknej pogodzie).

                                                                     

                                                                             Relację opracował: Tadeusz Perlik.