100 – lecie  działalności  Oddziału  Miejskiego  PTTK  w  Toruniu.

     Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Miasta Torunia zorganizował w dniach 10 – 12. września br. po raz XV Zlot Miłośników Pojezierza Brodnickiego szlakiem wrześniowej linii obrony z 1939 roku.

      Impreza turystyczna rozpoczęła się od zakwaterowania uczestników w hotelu oraz domkach campingowych na terenie Stanicy Wodnej PTTK im. Marii Okołów – Podhorskiej w Bachotku, natomiast oficjalne jej otwarcie nastąpiło wieczorem podczas ogniska turystycznego. Otwarcia imprezy dokonał komandor i prezes, w jednej osobie – kol. Henryk, który przywitał przybyłych uczestników imprezy, wymienił organizatorów całego przedsięwzięcia, przedstawił program następnego dnia zlotu oraz zaintonował tradycyjną piosenkę turystyczną „Płonie ognisko w lesie”. W dalszej kolejności organizatorzy rozdali uczestnikom okazjonalne znaczki zlotu oraz zaprosili do korzystania z „widelców” do smażenia kiełbasek przy ognisku. Śpiewy turystyczne niosły się przez jez. Bachotek do północy, a pobytowi przy ognisku sprzyjała ciepła noc.

 Drugiego dnia zlotu, po śniadaniu kierownicy poszczególnych zespołów startujących w imprezie na orientację spotkali się na odprawie technicznej przeprowadzonej przez kol. Marka, który zapoznał ich z terenem i granicami obejmującymi imprezę na orientację, zasadami obowiązującymi przy potwierdzaniu punktów kontrolnych, sposobem potwierdzania i wpisywania kodów oraz określił zasady przebywania w kompleksie leśnym. Następnie rozpoczął wypuszczanie zespołów na trasę, wydając mapę terenu z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, kartę startową, zestaw pytań konkursu krajoznawczego o Poj. Brodnickim i konkursu z okazji 100 – lecia Oddziału Miejskiego PTTK, a także informację o linii obronnej „Pozycja jezior brodnickich”. Zadaniem uczestników było dotarcie do jednego ze schronów „pozycji jezior brodnickich”, usytuowanego na przesmyku wodnym pomiędzy jeziorami Zbiczno i Strażym, pokonaniu określonej trasy przez organizatorów, i dodatkowo, uzyskanie potwierdzeń kontrolnych z punktów, które układały się w określone hasło, tworzące wspak imię – Longinus. Po przyjściu z trasy pani Agnieszka zaserwowała w stołówce ośrodka – potężnego schabowego, zasmażaną kapustę, ziemniaki oraz dodatek wyborną zupę szczawiową i nie ma w tym nic dziwnego, że w tradycyjnym bloku konkursów rekreacyjnych, który rozpoczął się o godz. 16.00 nie było wielu startujących. Sprawdziło się znowu powiedzenie, że „Polak jak głodny jest zły, a jak najedzony – to leniwy”.  Skorzystali z konkurencji  przede wszystkim najmłodsi uczestnicy: Mikuś, Ada, Jaś, Jerzyk, Boguś, Kacper, Włodek, Milena i Madzia – byli bezkonkurencyjni.

Wieczorem ponownie spotkali się uczestnicy przy ognisku turystycznym, żeby powspominać trasę, trudne do odnalezienia punkty kontrolne, konsultowali udzielone odpowiedzi na pytania konkursowe, albo chwalili się dorodnymi zbiorami: kań czubajek, prawdziwków, koźlarzy czy rzadkich rydzów. Organizatorzy przypomnieli o leżących „widelcach”, kiełbaskach, zapakowanych bułkach oraz innych dodatkach do wędliny. I znowu towarzystwo ujawniło swoje zdolności artystyczno – wokalne.

Trzeci dzień imprezy, od rana rozpoczął się krzątaniem. Część uczestników sprzątała po sobie, inni biegali ze śmieciami, a jeszcze inni przebywali nad Bachotkiem, którego piaszczystą plażę wizytowała para łabędzi. Organizatorzy kończyli sprawdzanie odpowiedzi konkursowych, przeliczali pozyskane przez uczestników punkty kontrolne i szykowali się do podsumowania imprezy. Tradycyjnie o godz. 11.00 rozpoczął się przedostatni punkt programu, czyli podsumowanie imprezy, ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród i upominków. Komandor imprezy przypomniał w tym punkcie jak brzmiały prawidłowe odpowiedzi na zadawane pytania w poszczególnych konkursach – tak, że każdy zespół dowiedział się – gdzie popełnił pomyłkę czy błąd.

·  W konkursie krajoznawczym o Poj. Brodnickim: 1. miejsce zdobył zespół „Piątka na pięć” z kier. Grzegorzem Karasiewiczem, 2. miejsce ex aequo: zespół „Wytrwali” Andrzeja Bekasa oraz zespół „Wędrówek rodzinnych” z Wiesią Budrowską, 4 miejsce przypadło „Grudziądzanom” z Arkiem Sierantem na czele.

·  W konkursie historycznym na 100 – lecie OM PTTK: 1. miejsce przypadło ”Wytrwałym”, 2. miejsce: „Wędrówkom rodzinnym”, 3. miejsce: „Piątce na piątkę” a 4. miejsce „Grudziądzanom”.

·       W imprezie na orientację: 1. miejsce ex aequo: przypadło „Zdobywcom”, „Wytwałym”, „Wędrówkom rodzinnym” oraz „Grudziądzanom”, 5. miejsce zajęła „Piątka na piątkę”.

·     Konkursy rekreacyjne zostały wszystkie zdominowane przez:  Adę, Milenę, Madzię, Mikusia, Jasia, Jerzyka, Bogusia, Kacpra i Włodka.

Po wręczeniu nagród była okazja do wykonania pamiątkowych zdjęć. Na realizację ostatniego punktu programu imprezy, kol. Henryk zaprosił wszystkich turystów ponownie do stołówki ośrodka. Do stanicy nad Bachotkiem wpłynęła ławica usmażonych pstrągów na talerzach, a niedługo potem nadszedł czas rozstania z Poj. Brodnickim, stanicą i jeziorem oraz z przyjaciółmi i kolegami. Do zobaczenia za rok.

                                                                                                 

                                               Instruktor Krajoznawstwa Polski PTTK H. Miłoszewski.