- Nad Wisłą na południe od współczesnej wsi w 1233 r. lokowany był Toruń, skąd po około 3 latach dokonano translokacji (przeniesienia) miasta na obecne miejsce. Według źródeł istniała tutaj warownia krzyżacka oraz osada z kościołem. W 1242 r. gród oparł się najazdowi księcia gdańskiego Świętopełka. W latach 1244-1247, w czasie wojny krzyżacko-pomorskiej, stanowił rezydencję mistrza krajowego Poppo von Osternohe. W czasie wojen polsko-krzyżackich w 1. poł. XV w. gród został zniszczony. W 1514 r. król Zygmunt Stary nadał wieś Radzie Miejskiej Torunia. Ruiny kościoła św. Anny były widoczne jeszcze do 2. poł. XVIII w.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

Dokładne położenie tej osady pozostawało nieznane do 2018 r., gdy w wyniku nieinwazyjnych badań archeologicznych ustalono przebieg północnej i zachodniej fosy wału obronnego. Osada znajdowała się na południowy wschód od dzisiejszych zabudowań wsi, u ujścia kanału prowadzącego do obecnego Portu Drzewnego.

W okresie średniowiecza Górsk był wsią czynszową zakonu krzyżackiego i należał do parafii w Starym Toruniu, a od XVI wieku do parafii św. Janów w Toruniu. W okresie Reformacji Górsk stał się wsią protestancką. Z tamtego okresu pochodzi, wybudowany przez ewangelickich mieszkańców, kościół (po II wojnie światowej przejęty przez Kościół rzymskokatolicki). Świątynię wzniesiono w 1613 jako kościół ewangelicki. Został zrujnowany w okresie potopu szwedzkiego (1655-1660). Odbudowano go w latach 1660-1674. Renowacji poddano go w 1927. W okresie II Rzeczypospolitej należał do parafii wchodzącej w skład superintendentury (diecezji) Toruń Ewangelickiego Kościoła Unijnego. Po II wojnie światowej świątynia została przejęta przez Kościół katolicki Jest wpisany na rejestru

zabytków. W świątyni znajduje się 8 wielkich pastelowych malowideł wykonanych w 1696 roku przez Honsa Tiolemona, ołtarz z 1727 roku, ambona z 1608 roku, chrzcielnica z XIV wieku – wykonana na wyspie Gotlandia o cechach romańsko-gotyckich, chór i organy z 1727 roku oraz  cmentarz przykościelny z grobowcem z 2. połowy XIX w., dawniej ewangelicki, z którego zachowało się kilka nagrobków ustawionych przy północnej ścianie kościoła. Od 2014 działa tu Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki, w skład którego wchodzą Muzeum Multimedialne im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Muzeum Regionalne. Z Górska pochodził i tu został pochowany Ernst Lambeck (1814-1892) - toruński księgarz i drukarz niemieckiej narodowości, wydawca pierwszego na ziemiach polskich wydania epopei narodowej - „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

                                                                                

                                                                             Opracowała: Hanna Czech.