SZLAK ROWEROWY TORUŃ - J.Kamionki - MŁYNIEC |
Jest to nowo wyznaczony szlak rowerowy przy współdziałaniu władz Gminy Łysomice oraz działaczy oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu. Szlak ten, oznakowany znakami żółtymi, prowadzi z Torunia przez Papowo Toruńskie, Koniczynkę, Lipniczki, Turzno, Gronówko, Jezioro Kamionki i Gronowo do Młyńca. Całkowita długość trasy wynosi 28 km.
0,0 km Toruń (Fort IV Stanisław Żółkiewski) położony u zbiegu ulic : Chrobrego i Mlecznej. Obiekt jest typowym standardowym fortem artyleryjskim wzniesionym w latach 1879-1884. Znajduje się w tzw. zewnętrznym pierścieniu XIX wiecznej pruskiej Twierdzy Toruń. Jest dobrze zachowany i udostępniony do zwiedzania. Jako jeden z nielicznych fortów toruńskich posiada odsłonięte zewnętrzne obmurowanie fosy i kaponiery zewnętrznej, co umożliwia oglądającym dokładne zapoznanie się z elementami konstrukcyjnymi obiektu.
5,6 km Papowo Toruńskie - osada rycerska wzm. W 1409r. jako Papau. W latach 1417 oraz 1447 stanowiło folwark krzyżacki w komturii toruńskiej. W 1457r. Król Kazimierz Jagiellończyk nadaje wieś miastu Toruniowi za zasługi dla Korony.
Gostkowo - wieś wzm. w 1263r. (Thura). W 1263r. wielki mistrz krzyżacki Anno von Sangerhausen odstąpił ziemię przy wsi biskupowi sambijskiemu Henrykowi. W XI wieku właścicielami wsi byli Kamińscy-Czemy, po nich Czapscy którzy wieś sprzedali Radzie Miejskiej Torunia.
12,5 km Turzno - wieś wzm. w 1263r. (Hoge Windesturen). W 1263r. wielki mistrz krzyżacki Anno von Sangerhausen odstąpił ziemię przy wsi biskupowi sambijskiemu Henrykowi w zamian za zrzeczenie się grodu w Królewcu. Pod koniec XV wieku właścicielem Turzna był Maciej Leszcz, a po nim syn Jerzy. W latach 1706-1730 właścielem był J.Czapski , następnie Zboińscy, od 1789r. Jeżewscy, a od 1801r. Działowcy herbu Prawdzic. W dniu 10.03.1833r. przebywał u Działowskich w Turznie Artur Zawisza – członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego.
Niedaleko pałacu stoi kaplica klasycystyczna zbudowana pod koniec XVIII wieku, z fundacji Jeżewskich poświęcona w 1800r. Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody „Dąb Działowskiego” o obwodzie 430 cm i wysokości 20 m w wieku 300 lat. We wsi obejrzeć można karczmę murowaną z przełomu XIX i XX wieku. 14,5 km Gronówko - wieś. Dawny majątek należący od 1771r. do Onufrego Ostrowskiego. Od 1798r. właścicielem (łącznie z Gronowem) został Samuel Friedrich Wolff. W połowie XIX wieku majątek obejmuje syn Ernest Wolff. W latach 1931-1939 majątek należał do Józefa Brzuszkiewicza. Ciekawostki : piętrowy dwór murowany wzniesiony w końcu XIX wieku. W otoczeniu znajduje się park dworski z końca XIX wieku, obecnie mocno zdewastowany, w którym występuje 37 gatunków drzew i krzewów (m.in. jodła kalifornijska, jałowiec chiński, dąb czarny, złotokap pospolity).
22,8 km Gronowo - wieś wzm. w 1414 r., kiedy to poniosła szkody wojenne. W 1472 r. król Kazimierz Jagiellończyk zezwala wojewodzie chełmińskiemu Gabrielowi Bażyńskiemu na przekazanie wsi Janowi Rackendorff. W 1520 r. król Zygmunt l nadaje wieś radzie miasta Torunia. W XVII wieku w czasie wojen szwedzkich wieś zostaje zniszczona. W 1728 r. właścicielem jest Jan Czapski, w 1749 r. Łukasz Zalewski. W 1796 r. król pruski Fryderyk Wilhelm nadaje dobra swojemu adiutantowi Krzysztofowi Piwnickiemu. Od 1798 właścicielem dóbr zostaje Samuel Wolff. Ciekawostki : kościół gotycki Św. Mikołaja z l połowy XIV wieku, pałac secesyjny zbudowany w 1918 r. przez rodzinę Wolffów z trójkątnym podjazdem, w otoczeniu pałacu park krajobrazowy z przełomu XIX/XX w. z 23 gatunkami drzew (m.in. magnolie, klon srebrzysty), grodzisko średniowieczne, owalne czynne w IX-XIV wieku oraz cmentarz ewangelicki z XIX wieku. 30,0 km Młyniec /ul. Gronowska/ - osada młyńska wzm. w 1265 r. kiedy to mistrz krajowy Ziemi Chełmińskiej Ludwik von Baldersheim przekazuje ją prepozytowi Janowi i kapelanowi Wincentemu z Kruszwicy. W 1382 r. właścicielem osady był toruński mieszczanin Łukasz Russe.
|
Fotografie - arch. OM PTTK Toruń i lokalnych samorządów.