WEEKEND z OM PTTK w Toruniu

 24.04.2024r. i 27.04.2024r.

Środa 24.04.2024.r. 

 

Wycieczka  z cyklu „60+z PTTK”.

  

   W dniu 24 kwietnia (środa) 2024 roku Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta w przedziale wiekowym 60+ do udziału w wycieczce pieszej z cyklu „60 + z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 10.00, przy pl. Armii Krajowej. Celem wycieczki będzie rezerwat leśny „Kępa Bazarowa”. Długość trasy do przejścia około 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

Rezerwat przyrody „Kępa Bazarowa”. Rezerwat utworzono w 1987 roku w celu zachowania łęgu wierzbowo – topolowego  o cechach zbiorowiska naturalnego. Powierzchnia rezerwatu wynosi 32,40 ha. Obszar rezerwatu zajmuje część naturalnej wyspy pomiędzy Wisłą a odnogą Wisły – Martwą Wisłą. Drzewostany rezerwatu wchodzą w skład lasów komunalnych miasta Torunia. Obszar rezerwatu rozdziela most kolejowy. W granicach rezerwatu największą powierzchnię zajmuje zespół łęgu wierzbowo-topolowego W zespole wyróżniają się dwa piętra. W górnym piętrze występuje topola czarna, mniejszy jest udział topoli białej oraz wierzby białej i kruchej. Olbrzymie, wspaniałe, stare topole i wierzby o wymiarach pomnikowych są najpiękniejszym obrazem rezerwatu. W dolnym piętrze występuje klon jesionolistny, którego ekspansja po budowie stopnia wodnego we Włocławku systematycznie się powiększa, jesion wyniosły, klon zwyczajny i wiąż polny. W podszycie spotykamy bez czarny, czeremchę zwyczajną , dereń świdwę. We wschodniej części rezerwatu dominuje  zespół łęgu wiązowo – jesionowego. W dwuwarstwowym drzewostanie  występuje jesion wyniosły, klon polny, klon zwyczajny, sporadycznie lipa drobnolistna i wiąz polny. Na podmokłych polanach spotykamy stanowiska łęgowe z olszą szarą. W środkowej części tego zespołu rośnie wspaniały okaz dębu szypułkowego. Charakterystycznym i często spotykanym gatunkiem  jest chmiel zwyczajny.   Awifauna rezerwatu i przyległych terenów jest bardzo bogata. Na stosunkowo niewielkim obszarze występuje 58 gatunków ptaków lęgowych, a m.in. jastrząb, nurogęś, dzięcioł średni, wilga, remiz. Kępa Bazarowa jest naturalną formą,  powstałą w wyniku akumulacyjnego działania wód Wisły. Jej powierzchnia wynosi około 70 ha. Kępa znana była już w XIII wieku jako miejsce postojów karawan kupieckich przed przeprawą do Torunia. Najbardziej została rozsławiona przez wydarzenie historyczne, które miało miejsce na niej w dniu 1 lutego 1411 roku znane jako I pokój toruński. W 1500 roku oba brzegi Wisły zostały połączone drugim w Polsce stałym mostem, którego obie części zostały zespolone na Kępie Bazarowej.

 

Sobota 27.04.2024.r. 

 

Wycieczka piesza  z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

 

            W dniu 27 kwietnia 2024 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 8.45, przy platformie przesiadkowej MZK w al. Solidarności, skąd o godz. 8.57 nastąpi przejazd autobusem linii nr 111 do miejscowości Rogówko. Wędrówka będzie przebiegała na trasie: Rogówko, Jedwabno, Lubicz Dolny, Małgorzatowo, Bielawy, z zakończeniem na pętli MZK, przy Olimpijskiej. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 14 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Jedwabno – wieś. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1252 roku, kiedy była własnością Świętosława Wirciżyrowica. W okresie panowania krzyżackiego znajdował się tu folwark krzyżacki należący do komturstwa toruńskiego. W 1338 roku wielki mistrz krzyżacki Dytrych von Altenburg nadał majątek w Jedwabnie – Fryderykowi Juvenis. Na początku wojny trzynastoletniej w 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk nadał majątek w Jedwabnie  burmistrzowi toruńskiemu Tilemanowi von Wege. W pierwszej ćwierci XVIII wieku dzierżawcą majątków miejskich: Jedwabna, Lubicza i Rogówka był rajca toruński Abraham Thiel. W końcu XVIII wieku Jedwabno składało się z folwarku szlacheckiego, wioski oraz karczmy – całość posiadała 10 dymów mieszkalnych. Ostatnim właścicielem majątku w Jedwabnie od 1928 roku do wybuchu II wojny był Edward Mysłakowski, który został zamordowany w 1940 roku przez Niemców w obozie w Oranienburgu . Ciekawostki krajoznawcze: dworek wzniesiony w końcu XVIII wieku; wokół dworu park w typie krajobrazowym z końca XVIII wieku – zabytkowy. W parku, który zajmuje powierzchnię 4.40 ha, rośnie lipa drobnolistna o obwodzie 510 cm, uznana za pomnik przyrody żywej; nad brzegiem Drwęcy w jej zakolu wznoszą się wały grodziska o nieregularnym kształcie, którego funkcjonowanie określono na połowę IX do XIV wieku.

 

                                                                                                             Henryk Miłoszewski.