WEEKEND z OM PTTK w Toruniu.

 28/29-04.2018r.

 

Sobota. 

              W najbliższą sobotę 28 kwietnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza sympatyków czynnego wypoczynku do udziału w trzech wydarzeniach turystycznych.

 

XXI  rajd pn. „Szlakami Martyrologii im. kpt. Jana Drzewieckiego”.

 

                 Najmłodszych turystów zapraszamy do udziału w XXI  rajdzie pn. „Szlakami Martyrologii im. kpt. Jana Drzewieckiego”. Spotkanie uczestników o godz.  10.00  na   pl. Rapackiego przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.  Rajd  o długości  4 km będzie przebiegał na trasie: pl. Rapackiego – al. 700-lecia – cmentarz św. Jerzego (grób Otto Steinborna) – ul. Gałczyńskiego -  ul. Grudziądzka (pomnik Artylerzysty) – cmentarz komunalny nr 1 – ul. Dąbrowskiego – pl. św. Katarzyny – Pomnik gen. Józefa J. Hallera. Rajd poprowadzi przodownik turystyki pieszej Dorota Dobrańska. 

       

  Wycieczka piesza z cyklu "Wędrówki Rodzinne z PTTK".

 

            Miłośników cyklu wycieczek „Wędrówki rodzinne z PTTK” zapraszamy w sobotę w miejsce zbiórki o godzinie 9.10 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 9.20 nastąpi wyjazd do Ciechocinka. W programie wycieczki zaplanowany jest spacer po Ciechocinku, następnie przejście trasą Ciechocinek – Otłoczyn – Czerniewice – Toruń – około 17 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Tadeusz Perlik.

 

Ciechocinek - miasto uzdrowiskowe. Dzieje miasta  związane są z grodem obronnym w Słońsku nad Wisłą na obszarze zajmowanym przez dzisiejsze miasto Ciechocinek. W najstarszej wzmiance o Ciechocinku z 1466 roku, w którym występuje pod nazwą Czechoczino. Za czasów króla Stanisława Augusta po zajęciu żup solnych w Bochni i Wieliczce przez Austriaków przypomniano sobie o istnieniu nadwiślańskich salin w okolicy Słońska. Pierwsze wiercenia na terenie Ciechocinka i Raciążka rozpoczęto w 1791 roku opierając się na uchwale Sejmu Czteroletniego. Prace poszukiwawcze złóż solanki prowadzili w latach 1798-1801 Prusacy. Systematyczny rozwój kurortu następował od 1823 roku. Pierwsze 2 tężnie i warzelnię soli zbudowano w latach 1824 - 1833. Do upowszechnienia uzdrowiska w znacznej mierze przyczynił się dr Roman Ignatowski, który był pierwszym lekarzem zakładu wód mineralnych w latach 1845-1881. Doniosły i skuteczny wpływ na rozwój Ciechocinka wiązał się z uruchomieniem w 1867 roku linii kolejowej z Ciechocinka do Trojanowa (Aleksandrów Kujawski). Ciechocinek prawa miejskie uzyskał w 1916 roku. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny śś. Piotra i Pawła z lat 1873-1884, neogotycki; Park Tężniowy założony w 1908 roku z trzema tężniami z lat 1824-1859 według projektu Jakuba Graffa o łącznej długości 1741 metrów – zabytek techniki; zespół uzdrowiskowy (pensjonaty, łazienki, pijalnia wód i parki i warzelnia soli); w centrum miasta źródło solanki, którego odwiert na głębokości 409 metrów wykonano w 1911 roku – tzw. Grzybek; cerkiew prawosławna Michała Archanioła, drewniana z 1894 roku a także w pobliżu III tężni – zanikające stanowiska roślin słonolubnych – haliofitów, na terenie dawnego rezerwatu przyrody „Ciechocinek”, utworzonego w 1954 roku na fragmencie łąki.

 

   Rajd Rowerowy z okazji XVI Rocznicy otwarcia szlaków turystycznych w gminie Czernikowo.

 

      Natomiast turystów ceniących sobie wycieczki rowerowe zapraszamy do udziału w Rajdzie Rowerowym z okazji XVI Rocznicy otwarcia szlaków turystycznych w gminie Czernikowo. Zbiórkę uczestników jadących z Torunia wyznaczono o godz. 9.00 na parkingu marketu OBI, skąd rowerzyści pojadą do Czernikowa,  a następnie wspólnie z grupą z gminy Czernikowo przejadą trasę: przez Zajączkowo, Osówkę, do Nowogródka, skąd grupa czernikowska wróci przez Wilcze Kąty do Czernikowa a grupa toruńska przez Osiek do Torunia. Długość całej trasy wyniesie ok. 75 km. Wycieczkę poprowadzą: Jacek Joachimiak i Waldemar Wieczorkowski.     

 

                                                                                             opracował. Henryk Miłoszewski.