WEEKEND z OM PTTK w Toruniu.

 01.10.2022r  05.10.2022r i 08.10.2022r.

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza mieszkańców Torunia do udziału w Zlocie, Rajdzie, wycieczce pieszej . Jednocześnie przypominamy o zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid. 

                                                                                     

Sobota .01.10.2022.r. 

 

Wycieczka  z cyklu  „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

 

             W sobotę 1. października br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno –Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 7.50 na dworcu PKS, przy Dąbrowskiego, skąd o godz. 8.00 nastąpi wyjazd do Czernikowa (kierunek Lipno). Trasa wycieczki będzie prowadziła z Czernikowa, przez Mazowsze, Świętosław, Zębowo, do Zębówca i będzie miała około 20 km długości. W trakcie wycieczki jej uczestnicy obejrzą ciekawe dwory w Świętosławiu i Zębowie oraz pomnik przyrody – kem o nazwie „Zielona Góra”. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Mazowsze wieś. W 1223 roku należała do komesa Boguszy Miecławica, dużego właściciela co najmniej 25 wsi. W 1379 roku była własnością Tomisława z Mazowsza, kasztelana słońskiego. W 1547 roku część wsi posiadało rodzeństwo Działyńskich. W tym czasie we wsi istniał młyn wodny o dwóch kołach, zatrudniający 2 młynarzy. W 1694 roku parafia mazowiecka obejmowała: Kijaszkowo, Kijaszkowiec, Liciszewy, Mazowsze, Niedźwiedź, Paskowo, Piotrkowo oraz Świętosław. W następnym stuleciu do parafii włączono nowo powstałe wioski Hornówek i Morgowo. Prawie do końca XVIII w. wieś miała po kilku właścicieli, dopiero od 1798 roku poszczególne części zaczął scalać Antoni Norbert Nałęcz. Po jego śmierci w 1823 roku majątek drogą koligacji rodzinnych (córka Antoniego – Teresa wyszła za mąż za Bernarda Smoleńskiego) przeszedł do Smoleńskich. W latach 1842 – 1865 kolejnym właścicielem majątku był Ludwik Smoleński, syn Bernarda, żonaty z Walerią z Nałęczów. W 1919 roku majątek mazowiecki nabył Ignacy Karnkowski, syn Konstantego. Ignacy wkrótce zmarł (1928 r.), a jego majątek odziedziczyły dzieci. W 1929 roku majątek posiadał 504 ha powierzchnię. Zadłużony majątek rozparcelowano częściowo w 1935 roku, jego ówczesnym właścicielem był Jan Adam Karnkowski. W latach 1935 – 1936  Towarzystwo Kredytowe Ziemskie dodatkowo wystawiało majątek na licytację. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Marcina, neogotycki, wzniesiony z cegły w latach 1900 – 1901, w miejscu poprzedniego drewnianego; cmentarz rzymsko – katolicki z grobowcami Dmochowskiego, Baranowskiej oraz kaplicą grobową Lissowskich; pomnik mieszkańców zamordowanych podczas II wojny światowej.

 

 

Środa 05.10.2022.r. 

 

Wycieczka  z cyklu  „60+z PTTK”.

 

           W środę 5 października br. Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta w przedziale wiekowym 60+ do udziału w wycieczce pieszej z cyklu „60+ z PTTK”.  Spotykamy się o godz. 10.30 przy kościele p.w. ś.ś. Piotra i Pawła na Podgórzu. Dojazd autobusami MZK nr 44, 20 i 10. Nasz cel to „stary Podgórz”.

 

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik

 

 

 

Sobota .08.10.2022.r. 

 

Wycieczka  z cyklu  „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

 

          W sobotę 8. października br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno –Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 10.00 na pętli – przystanku MZK  w Czerniewicach (os. Solanki), skąd wyjście na trasę:  przez lasy czerniewickie, Rudak, Kępę Bazarową, most drogowy  im.  J. Piłsudskiego, z zakończeniem na pl. Rapackiego. Uczestnicy wyprawy pokonają około 8 km trasę.   Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.                                                                                                         

Rudak – obecnie dzielnica Torunia, dawniej wieś wzmiankowana w dokumencie komtura krzyżackiego Heinricha Zengera z 1340 roku jako Rodecke, który sprzedał część ziemi niejakiemu Hermannowi Gerunge. Rudak do połowy XV wieku podobnie jak i sąsiadujące wioski czynszowe: Gosorzyn, Stawki małe, Stawki Duże, oraz Piaski należał do komturstwa nieszawskiego. W 1661 roku była wymieniona karczma, która znajdowała się na gruntach wsi Rudak i Gosorzyn, a którą prowadził Jan Baron. Od początku XVII wieku wieś była systematycznie zasiedlana osadnikami olenderskimi. W 1885 roku obszar wsi obejmował łącznie 812 ha, w tym aż 142 ha lasu. Występujące tu duże pokłady iłów plioceńskich zwanych pstrymi stanowiły doskonały surowiec dla zakładów ceramicznych (cegielni), które funkcjonowały tu od średniowiecza. Ciekawostki krajoznawcze: kościół pw. Opatrzności Bożej, wzniesiony w latach 1902 – 1909 jako ewangelicki; dawna pastorówka, obecnie plebania z lat 1902 – 1909; ruiny Fortu Kolejowego ( Eisenbahnfort ) z lat 1863 – 1866, wzniesionego na planie sześcioboku; cmentarz ewangelicki przy ul. Rudackiej z połowy XIX wieku. Pomniki przyrody: przy ul. Lipnowskiej, pomiędzy wyrobiskiem a Fortem XV – głaz narzutowy o obwodzie 12,7 metra; przy ul .Rudackiej 45/60 – skupienie 6 dębów szypułkowych o obwodzie 253 – 379 cm i wysokości 21 – 23 m; przy ul. Rudackiej, obok cmentarza ewangelickiego dąb szypułkowy o obwodzie 566 cm i wysokości 20 m.

 

                

                                                                                                                    Henryk Miłoszewski.

Uczestników podczas udziały w w/w wydarzeniach turystycznych prosimy o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego i przestrzegania przepisów związanych z działaniami antycovidowymi.