Środa 20.11.2024r.
Wycieczka z cyklu „60+z PTTK”.
W dniu 20 listopada br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 10.00, na przystanku MZK (Centrum Handlowe Zachód 01), przy Szosie Bydgoskiej koło Castoramy. Tematem wycieczki będzie Przedmieście Starotoruńskie. Długość przejścia ok. 6 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz. Dojazd autobusami MZK: nr 131 – odjazd z pl. Rapackiego godz. 9.33 oraz nr 40 – odjazd z Ligi Polskiej godz. 9.09.
Port Drzewny – Pomysł budowy portu powstał na początku lat 80 – tych XIX wieku, kiedy Wisłą spływało wiele tratw z drewnem. Ilość spławianych pni wodą w trakcie jednego sezonu liczona była w milionach. O budowę portu zabiegała toruńska Izba Handlowa, do której powstania przyczynił się burmistrz Theodor Koerner. Plany budowy portu drzewnego istniały już w 1889 roku, ale nie zostało sprecyzowane jego miejsce budowy: w Toruniu, Grudziądzu czy Solcu Kujawskim. Ostatecznie pozwolenie na budowę Portu Drzewnego pruskie władze wydały w 1897 roku, lecz prace związane z jego budową rozpoczęto dopiero w 1904 roku. Wyliczono wówczas, że budowa portu pochłonie około 3.000.000 marek. W tym czasie została usypana sztuczna grobla pomiędzy prawym brzegiem Wisły a Kępą Korzeniec. Korzeniec był jedną z kilku wysp wiślanych należących do miasta Torunia. W końcu XIX wieku Korzeniec posiadał powierzchnię 54 ha. Powstała grobla zlikwidowała kępę. Budowa portu potrwała do 1909 roku. Jego otwarcie przeprowadzono przy huku armatnich wystrzałów i dźwiękach orkiestry wojskowej. W 1910 roku dla potrzeb portu drzewnego zbudowano linię kolejową Toruń – Czarnowo, z odgałęzieniem do portu. Port Drzewny posiadał zbiornik wodny o wymiarach 2.000 x 300 metrów. Jego przeznaczeniem było przyjmowanie transportów drewna w postaci zbitych tratw i przetrzymywanie ich w okresie zimowym.
Sobota 23.11.2024r.
Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
W dniu 23 listopada 2024 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 7.45 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd nastąpi wyjazd o godz. 8.00 do Bydgoszczy. Uczestnicy wycieczki nabywają bilety do stacji PKP Bydgoszcz Leśna. Tym razem wędrówka będzie związana ze zwiedzaniem wybranych obiektów w centrum Bydgoszczy (m.in. Stary Rynek, katedra, bydgoska „Wenecja”, młyny Rothera, spichlerze, park Kochanowskiego z pomnikiem Łuczniczki, bazylika, park Kazimierza Wielkiego. Czas zwiedzania wyniesie około 5 – 6 godzin Wycieczkę poprowadzą panie: przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech oraz przewodnik turystyczny PTTK Łucja Umińska.
Henryk Miłoszewski©
|