Informacja Krajoznawcza – PRZYSIEK
              Historia miejscowości Przysiek, sięga średniowiecza. Przysiek (Pusseck, 1414 r.) był wsią czynszową, należącą do komturii toruńskiej. W 1346 r. Wielki Mistrz Krzyżacki Henryk Dusmer ufundował przy kościele w starym Toruniu parafię, a na jej utrzymanie przeznaczył dochody ze wsi Smolno, Górsk i Przysiek. Kazimierz Jagiellończyk darowizną z 26 sierpnia 1457 r. nadał wieś Przysiek miastu Toruń. W XVII w. na terenie dzisiejszego obiektu, który był wtedy folwarkiem, powstały inwestycje typu przemysłowego. W 1608 r. powstał słynny później browar przesiecki, a w 1668 r. gorzelnia. Gospodarstwo rolne prócz ziemi ornej posiadało dwa ogrody, łąki i pastwiska oraz utrzymywało sporą hodowlę owiec.
 

W Przysieku warto zobaczyć:

• Dwór z przełomu XVI/XVII w., kilkakrotnie rozbudowany i przebudowany, m. in. w 1793 r., na przełomie XIX/XX w. powiększony o południowe skrzydło, odrestaurowany w latach 2002-2004 przez Diecezję Toruńską. Całość obiektu utrzymana jest w stylu eklektycznym, z pozostałościami cech manierystycznych (m. in. zdobnictwo szczytów). Wieża rozdzielona gzymsami na trzy kondygnacje, zwieńczona jest dzwonowatym hełmem ze ślepą latarnią.

• Park otaczający dwór o powierzchni 6 ha w typie krajobrazowym, założony w XIX w. przez właściciela, Ludwiga Neumanna w 1892 r. (w którym zostało wyróżnionych 38 gatunków drzew). Sprowadził on do parku liczne okazy drzew egzotycznych, m.in. daglezję zieloną - drzewo iglaste z obszaru Ameryki Północnej, dąb czerwony i szkarłatny oraz choinę kanadyjską.

• W parku ustawiony jest symboliczny krzyż, na którym zostały wyryte nazwiska z rodzin Neumannów, Grimmów i Grundtmannów wraz z datami urodzin i śmierci dawnych właścicieli majątku Przysiek.

• Obok zespołu dworsko-parkowego znajduje się dawny staw młyński z częściowo zrekonstruowanym młynem pochodzącym z 1725 r., a tuż za nim dawny budynek browaru z XVIII w., który w 1950 r. uległ spaleniu. Obecnie w zrekonstruowanych wnętrzach mieści się obiekt  gastronomiczno-hotelowy „Daglezja”.

• Wokół folwarku, browaru i ogrodów zachował się mur, a w nim dwie bramy: wjazdowa i przy browarze

                                                                                             Materiał opracował T. Perlik