Urząd Marszałkowski w Toruniu wszystkim turystom zafundował posiłek turystyczny, okolicznościowy znaczek, odcisk pamiątkowej pieczęci oraz umożliwił bezpłatne wstępy do obiektów muzealnych związanych z Wyspą Młyńską. Kierownikiem toruńskiej grupy był przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski. Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy – największy park miejski w Polsce, liczący 830 hektarów powierzchni, usytuowany w północnej części Bydgoszczy, w odległości 5 km od ścisłego centrum miasta. Zwany jest potocznie "parkiem w Myślęcinku" od nazwy części miasta, w jakiej się znajduje.
- Park zajmuje 4,7% powierzchni całego miasta. Zbiorniki wodne stanowią 18,5 ha (2% powierzchni parku), a największy z nich ma 10,3 hektara. Zorganizowane siedliska roślinne mieszczą się na obszarze 90 ha, zaś lasy na 470 ha. 6 ha zajmuje kompleks wystawienniczo-handlowy, na którym planowana jest budowa aquaparku.
- Część terytorium parku mieści się w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły, a pozostała w obszarze krajobrazu chronionego Północny Pas Rekreacyjny Bydgoszczy.
- Cały obszar parku podzielony jest na kilka stref.
- Część zachodnia, zalesiona stanowi strefę ciszy – jest w zamyśle miejscem, gdzie można odpocząć od miejskiego hałasu, zarazem nie oddalając się zbytnio od cywilizacji.
- Część wschodnia, rekreacyjna mieści liczne obiekty służące wypoczynkowi mieszkańców: ogród zoologiczny, lunapark, Myślęcińska Kolej Parkowa, przyrodnicze ścieżki dydaktyczne, tereny spacerowe, polana „Różopole” dla imprez masowych, stanowiska dla wędkarzy, obiekty turystyczne, wypożyczalnie sprzętu sportowego, tory dla rowerzystów, skate-owców, rolkarzy, restauracje, trzygwiazdkowy hotel itd.
- Część północna ma największą wartość fizjonomiczną. W obrębie i powyżej Zbocza Fordońskiego znajduje się Góra Myślęcińska, na której zimą działa wyciąg narciarski, 60-hektarowy Ogród Botaniczny, Centrum Edukacji Ekologicznej, uroczysko "Zacisze" wraz ze źródliskiem i stawami kaskadowymi oraz bogate gatunkowo lasy porastające formy erozyjne zwane „Dolinkami Myślęcińskimi”. Rosną tu m.in. 100-letnie buczyny i dąbrowy.
- W parku ukształtował się specyficzny mikroklimat, wpływający zdrowotnie i kojąco na psychikę człowieka. Wpływ na to ma oddalenie od wielkomiejskiego zgiełku i ruchu samochodowego, zróżnicowane formy terenu, duży kompleks leśny, rozległe stawy uczęszczane przez ptaki i dzikie zwierzęta.
- Wyspa Młyńska
- Wyspa położona jest pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką, na zachód od Starego Rynku i centrum miasta. Przebiega przez nią tylko jeden trakt: ul. Mennica, której nazwa wywodzi się od mennicy bydgoskiej działającej od 1594 do 1688 r., rozebranej w XIX wieku. Ulica łączy się ze Starym Rynkiem uliczką Ku Młynom, a jej przedłużeniem do ul. Focha jest ul. Tamka, biegnąca po grobli łączącej Wyspę Młyńską ze Śluzą Miejską. Wyspa Młyńska to jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy, ulubione miejsce spacerów dla wielu osób ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova wyspa pełni również funkcje kulturalne.
- Obecnie wyspę przecinają dwa kanały:
- kanał Międzywodzie – historyczny ciek wodny, odtworzony w 2007 r.,
- kanał Zbożowy – od zachodniej strony młynów Rothera[2].
- Od 2006 r. wyspa połączona jest z otaczającym terenem trzema mostkami dla pieszych oraz jednym mostem drogowym:
- kładką przez Młynówkę przy herbaciarni; najlżejsza ze wszystkich, umożliwia dojście przesmykiem między kamienicami do ul. Długiej,
- kładką przez Młynówkę przy ul. Św. Trójcy; umożliwia przejście z wyspy na dawne przedmieście Poznańskie,
- kładką przez Brdę przy operze; jest największa i umożliwia przejście z wyspy do opery i bulwarów nad Brdą,
- mostem Młyńskim przez Młynówkę, umożliwiającym dojazd od Starego Rynku[3].
- W środkowej części wyspy znajdują się: łąka rekreacyjna, amfiteatr oraz plac zabaw dla dzieci. W części wschodniej Międzywodzie oddziela tzw. wyspę menniczą z budynkami Muzeum Okręgowego, natomiast północno-zachodnia część Wyspy Młyńskiej znajduje się na grobli oddzielającej Młynówkę od Brdy.
- Wyspa jest połączona z Operą Nova. Naprzeciw północnego nabrzeża znajduje się taras widokowy opery oraz amfiteatr, służący do oglądania przedstawień plenerowych[4]. Jedną z atrakcji wyspy jest odtworzony w 2007 r. kanał Międzywodzie, który ma formę kaskady. Wokół kanału urządzone są nabrzeża i mostki.
- Oprócz tego jest jeszcze kilka miejsc na wyspie, gdzie atrakcją jest bystro spływająca woda, m.in. Jaz Ulgowy oraz przepławka dla ryb. W parku ukształtował się specyficzny mikroklimat, wpływający zdrowotnie i kojąco na psychikę człowieka. Wpływ na to ma oddalenie od wielkomiejskiego zgiełku i ruchu samochodowego, zróżnicowane formy terenu, duży kompleks leśny, rozległe stawy uczęszczane przez ptaki i dzikie zwierzęta.
Informację przygotował Zdzisław Grabowski.