Szlak św. Jakuba (Camino de Santiago, Camino Polaco)

Droga Polska św. Jakuba (Camino Polaco) to jeden z wielu europejskich średniowiecznych Szlaków św. Jakuba, pielgrzymkowych do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej ma znajdować się ciało apostoła św. Jakuba. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów. Istniejąca od ponad 1000 lat, Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Droga św. Jakuba w Hiszpanii została ogłoszona pierwszym Europejski Szlakiem Kulturowym Rady Europy w październiku 1987 r. oraz wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 r.

Turyści, którzy zdecydują się na podążanie trasą średniowiecznych pątników, mogą zaopatrzyć się w „Paszport pielgrzyma”. Służy on przede wszystkim do zbierania potwierdzeń na trasie, którymi są pieczątki z odwiedzanych miejsc. Znajduje się tu także mapka przebiegu szlaku św. Jakuba w Polsce i Europie oraz - jak w prawdziwym paszporcie - miejsce na dane osobowe, adres i numeru dowodu. W paszporcie zaznacza się również początek wędrówki oraz sposób pokonania trasy: pieszo, rowerem czy konno.

Średniowieczna Droga Polska św. Jakuba (Camino Polaco) zaczynała się w Estonii, biegła przez Polskę i prowadziła na zachód do Santiago (Estonia - Łotwa - Litwa - Ogrodniki - Olsztyn - Gietrzwałd - Ostróda - Iława - Nowe Miasto Lubawskie - Brodnica - Toruń - Gniezno - Poznań - Słubice - Niemcy - Francja - Hiszpania - Santiago de Compostela). Camino Polaco to jeden z czterech szlaków św. Jakuba biegnących przez Polskę. Pielgrzymka nie ma stałej trasy, uczestnicy mogą iść do celu jedną z wielu dróg. Tradycja głosi, że Camino rozpoczyna się już na progu własnego domu, a ze swojego podwórka pielgrzym musi zabrać w drogę kamień symbolizujący popełnione grzechy.

 

Pierwszy odcinek Drogi Polskiej wiodący z katedry św. Jakuba w Olsztynie przez Iławę, bazylikę św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim, Brodnicę do gotyckiego kościoła św. Jakuba w Toruniu, został już opisany i otwarty 25 lipca 2006 r. Tak jak w całej Europie znakiem szlaku jest żółta muszla morska na niebieskim tle.

Szlak św. Jakuba na terenie woj. kujawsko-pomorskiego: odcinek północny Toruń - Iława = 147 km, odcinek południowy Toruń - Trzemeszno = 108 km.

Łącznie znakarze OM PTTK w Toruniu wyznaczyli i przeprowadzili w terenie szlak Jakubowy o długości 255 km.

                                                                              Materiał opracował Tadeusz Perlik.