- Tama Brodzka – osada kolejarska usytuowana przy linii kolejowej Brodnica – Iława .Obecnie linie kolejowe są nieczynne. W pobliżu przystanku PKS znajduje się niemiecki schron żelbetonowy z okresu II wojny światowej (1944 r.) oraz budynek dawnego zajazdu z początku XX w.
- Szabda – wieś w powiecie brodnickim, wymieniona w 1340 r. jako granicząca z Niewierzem. W 1535 r. własność królewska a częściowo szlachecka należąca do Jerzego Wąpierskiego. W dniu 14 marca 1769 r. skonfederowany oddział szlachty z ziemi dobrzyńskiej pod dowództwem Szymona Zielińskiego stoczył tu przegraną bitwę z rosyjskim oddziałem.
- Mszano – wieś wzmiankowana w 1246 r., nad Drwęcą, miejsce odkrycia śladów osadnictwa z mezolitu i neolitu z najstarszym na Niżu Polskim pochówkami sprzed 9 tys. lat. W 1340 r. należała do biskupów chełmińskich. W XIX w. należała do Wybickich. Znajduje się tu neogotycki kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja Apostoła z 1902 r. Na przykościelnym cmentarzu groby właścicieli wsi Wybickich z 2 poł. XIX w. W pobliżu na cmentarzu grób Józefa Wybickiego, lekarza i starosty pomorskiego (wnuka J. Wybickiego autora hymnu Polski) oraz drewniane chałupy o konstrukcji zrębowej, przydrożna figura św. Jana Nepomucena i skupienie 4 lip – pomników przyrody.
- Słoszewy – wieś w gminie Bobrowo. W 1375 r. rycerz Jan z Kruszyn, do którego należały Słoszewy porwał i więził tu przez 6 tygodni biskupa chełmińskiego Wikbolda Dobilsteina. Znajduje się tu grodzisko średniowieczne, czworoboczne z majdanem, na planie trapezu czynne w XIV-XV w. – na majdanie zbudowany w XVIII w. dwór. W otoczeniu dworu park krajobrazowy z XVIII w. o pow. 6 ha z XVIII w. z 200-letnimi dębami.
- Małki – wieś w gminie Bobrowo. W 1944 r. istniała tu filia obozu koncentracyjnego w Sztutowie. W przeddzień wyzwolenia tych terenów przez Armię Radziecką strażnicy SS rozstrzelali w pobliżu drogi, 81 Żydówek niezdolnych do pracy. Na miejscu egzekucji ustawiono obelisk.
Materiał opracował Tadeusz Perlik.