Ostrowite koło Jabłonowa- dawna nazwa Schilden, Najstarsza wzmianka o Ostrowitem pochodzi z 1414 r i dotyczy szkód jakie powstały w czasie wojen polsko – krzyżackich. Parafia sięga korzeniami początku XIV w. i od średniowiecza występuje pw. św. Jakuba Apostoła. Kościół w latach 1410-1413 został zniszczony a na jego miejscu pobudowano nowy , w XVII w. dobudowano barokową zakrystie. Wyposażenie kościoła późnobarokowe.
Mieliło-Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 68,5 ha do 80,9 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 80,1 m n.p.m. lub 80,5 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 3,4 m, natomiast głębokość maksymalna 9,4 m.
Rezerwat przyrody Mieliło-rezerwat utworzono w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego z udziałem buka na granicy jego zasięgu na Wysoczyźnie Dobrzyńskiej.
Niskie Brodno - Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 86,0 ha do 87,2 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 72,9 m n.p.m. lub 73,2 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 6,9 m, natomiast głębokość maksymalna 18,2 m.
Brodnica - (niem, Strasburg an der Drewenz) – miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim obecnie położone po obu stronach rzeki Drwęcy. Historyczne centrum miasta leży na prawym (zachodnim) brzegu rzeki, w ziemi chełmińskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa toruńskiego. Według danych z 2010 miasto miało 27 731 mieszkańców.
Zabytki
-gotycki kościół św. Katarzyny budowany od ok. 1285, budowa prezbiterium ukończona w 1320, do ok. 1370 budowa korpusu nawowego i zasklepienie wnętrza; z zewnątrz wyróżnia się bogato opracowany architektonicznie wschodni szczyt prezbiterium; wewnątrz przy filarach figury 12 apostołów wykonane w XIV w. z drewna lipowego, wyposażenie wnętrza głównie barokowe i późnobarokowe, poza tym kilka gotyckich rzeźb (głowa św. Jana Chrzciciela na misie, grupy Ukrzyżowania),
-ruiny zamku krzyżackiego z 1-2 ćwierci XIV w., rozbudowywanego w 4 ćw. XIV w. i 1415 i rozbieranego od 1785 do 1842 r.; zachowała się wysoka ośmioboczna wieża i dolne partie murów, -fragment ratusza z końca XIV w., -na przedzamczu pałac Anny Wazówny z II połowy XVI wieku, przebudowywany w XVII w., -fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV i XV w., w tym Brama Chełmińska i wieża Bramy Mazurskiej, -spichlerze barokowe z XVII w., -barokowy zespół poreformacki: kościół N.P.M. z lat 1752-61 i klasztor -dawny kościół ewangelicki z ok. 1850 r., wg proj. Stanisława Hebanowskiego (obecnie tzw. kościół szkolny), -Kościół św. Jerzego - obecnie nieistniejący, -rynek miejski o nietypowym kształcie (często błędnie opisywany jako trójkątny, co wiąże się z Legendą o brodnickim rynku), - wieża ciśnień z roku 1905, w 2006 częściowo rozebrana, -zdewastowana linia wąskotorowa do Ostrowitego.
Materiał opracował Zdzisław Grabowski.