Na terenie malowniczego Pojezierza Brodnickiego w dniach 22 – 24 maja br. została zorganizowana po raz 9 przez działaczy programowych Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu impreza pn. IX Zlot Miłośników Pojezierza Brodnickiego – Szlakiem wrześniowej linii obrony z 1939 roku. W przepięknej wiosennej scenerii ponad 80 turystów poznawało historię, obiekty krajoznawczo – przyrodnicze pojezierza oraz jego uroki. Po zakwaterowaniu w bazie imprezy tj. w stanicy wodnej PTTK im. Marii Okołów – Podhorskiej uczestnicy wzięli udział w uroczystym otwarciu prowadzonym przez komandora Henryka Miłoszewskiego, który zapoznał z programem zlotu i poszczególnymi konkurencjami. W dalszej części ogniska turyści przy dźwiękach gitary i wspólnym śpiewaniu piosenek turystycznych mogli posmakować znakomitej wędliny, podpieczonej w ognisku. Wieczór piosenki turystycznej zakończył się grubo po północy. Rano poszczególne zespoły turystyczne otrzymały pytania związane z konkursem krajoznawczo – turystycznym o Pojezierzu Brodnickim, a następnie w odstępach 10 minutowych wystartowały na szczególną trasę, prowadzącą do obiektów wrześniowej linii obrony – Pozycji Jezior Brodnickich. Specyfiką przygotowanej trasy była jej niecodzienna forma, a mianowicie trasy na orientację z wyznaczonymi punktami kontrolnym w terenie (prawdziwymi i błędnymi), które każdy zespół miał potwierdzić na swojej karcie startowej.

Po zmaganiach w terenie, które odbywały się wokół jeziora Strażym, poszczególne zespoły powracały do stanicy wodnej, aby posilić się smacznym gulaszem i nabrać sił do kolejnej propozycji programowej Organizatorów, którą był blok konkursów rekreacyjnych. Wieczorem tradycyjnie spotkali się uczestnicy przy ognisku turystycznym, zajadając z apetytem kolejne kiełbaski, a w dalszej kolejności wspólnie śpiewając.

W niedzielę po zrobieniu porządków w zajmowanych pomieszczeniach, uczestnicy przybyli na podsumowanie imprezy i wręczenie nagród poszczególnym zwycięzcom. W trakcie podsumowania komandor dokonał omówienia poszczególnych pytań konkursowy, przedstawiając prawidłowe odpowiedzi.

 

W konkursie krajoznawczo – turystycznym:

·1 miejsce ex aequo zajęły zespoły: Teresa i Grzegorz Karasiewicz oraz Dorota Dobrańska "Wesoła Trójca", zespół Zdzisława Gwizdalskiego "Smakosze ..." oraz zespół Barbary Pieczatowskiej "Tancerki Sirtaki"

·2 miejsce zajął zespół Hanny Czech i Agnieszki Staniszewskiej,

·3 miejsce zajął zespół Rajmunda Czechowskiego "Wędrówki rodzinne".

 

W konkursie trasa na orientację:

·1 miejsce zajął zespół Hanny Czech i Feliksa Paraszkiewicza,

·2 miejsce zajął zespół Zdzisława Gwizdalskiego "Smakosze ..."

·3 miejsce zespół "Ceper"

 

W konkurencjach rekreacyjnych:

·konkurs rzut lotką do tarczy: 1. miejsce ex aequo: Elżbieta Czech oraz Dorota Dobrańska, 2. miejsce Zdzisław Gwizdalski.

 

·konkurs rzut piłeczką do kosza: 1. miejsce Małgorzata Kruszczyńska, 2. miejsce Dorota Dobrańska, 3. miejsce Zdzisław Grabowski.

W kategorii dla dzieci zostały nagrodzone: Milena D., Magda D., Nadia D-G., Kacper K. oraz Michał D.

 

·konkurs rzut ringo: 1. miejsce ex aequo: Agnieszka Staniszewska oraz Michał Dębek, 2. miejsce Małgorzata Kruszczyńska.

 

·konkurs z piłeczką ping – ponga: 1 miejsce Teresa Karasiewicz, 2. miejsce Dorota Dobrańska, 3. miejsce Michał Dębek.

 

Po wręczeniu nagród i wyróżnień oraz omówieniu poszczególnych konkursów komandor imprezy zaprosił wszystkich uczestników na smacznego pstrąga. To był ostatni punkt programu zlotu, po którym uczestnicy rozjechali się do domów.

Do zobaczenia za rok.

                                                                         przygotował -Henryk Miłoszewski.