Na terenie malowniczego Pojezierza Brodnickiego w dniach 22 – 24 maja br. została zorganizowana po raz 9 przez działaczy programowych Oddziału Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu impreza pn. IX Zlot Miłośników Pojezierza Brodnickiego – Szlakiem wrześniowej linii obrony z 1939 roku. W przepięknej wiosennej scenerii ponad 80 turystów poznawało historię, obiekty krajoznawczo – przyrodnicze pojezierza oraz jego uroki. Po zakwaterowaniu w bazie imprezy tj. w stanicy wodnej PTTK im. Marii Okołów – Podhorskiej uczestnicy wzięli udział w uroczystym otwarciu prowadzonym przez komandora Henryka Miłoszewskiego, który zapoznał z programem zlotu i poszczególnymi konkurencjami. W dalszej części ogniska turyści przy dźwiękach gitary i wspólnym śpiewaniu piosenek turystycznych mogli posmakować znakomitej wędliny, podpieczonej w ognisku. Wieczór piosenki turystycznej zakończył się grubo po północy. Rano poszczególne zespoły turystyczne otrzymały pytania związane z konkursem krajoznawczo – turystycznym o Pojezierzu Brodnickim, a następnie w odstępach 10 minutowych wystartowały na szczególną trasę, prowadzącą do obiektów wrześniowej linii obrony – Pozycji Jezior Brodnickich. Specyfiką przygotowanej trasy była jej niecodzienna forma, a mianowicie trasy na orientację z wyznaczonymi punktami kontrolnym w terenie (prawdziwymi i błędnymi), które każdy zespół miał potwierdzić na swojej karcie startowej.
Po zmaganiach w terenie, które odbywały się wokół jeziora Strażym, poszczególne zespoły powracały do stanicy wodnej, aby posilić się smacznym gulaszem i nabrać sił do kolejnej propozycji programowej Organizatorów, którą był blok konkursów rekreacyjnych. Wieczorem tradycyjnie spotkali się uczestnicy przy ognisku turystycznym, zajadając z apetytem kolejne kiełbaski, a w dalszej kolejności wspólnie śpiewając.
W niedzielę po zrobieniu porządków w zajmowanych pomieszczeniach, uczestnicy przybyli na podsumowanie imprezy i wręczenie nagród poszczególnym zwycięzcom. W trakcie podsumowania komandor dokonał omówienia poszczególnych pytań konkursowy, przedstawiając prawidłowe odpowiedzi.
W konkursie krajoznawczo – turystycznym:
·1 miejsce ex aequo zajęły zespoły: Teresa i Grzegorz Karasiewicz oraz Dorota Dobrańska "Wesoła Trójca", zespół Zdzisława Gwizdalskiego "Smakosze ..." oraz zespół Barbary Pieczatowskiej "Tancerki Sirtaki"
·2 miejsce zajął zespół Hanny Czech i Agnieszki Staniszewskiej,
·3 miejsce zajął zespół Rajmunda Czechowskiego "Wędrówki rodzinne".
W konkursie trasa na orientację:
·1 miejsce zajął zespół Hanny Czech i Feliksa Paraszkiewicza,
·2 miejsce zajął zespół Zdzisława Gwizdalskiego "Smakosze ..."
·3 miejsce zespół "Ceper"
W konkurencjach rekreacyjnych:
·konkurs rzut lotką do tarczy: 1. miejsce ex aequo: Elżbieta Czech oraz Dorota Dobrańska, 2. miejsce Zdzisław Gwizdalski.
·konkurs rzut piłeczką do kosza: 1. miejsce Małgorzata Kruszczyńska, 2. miejsce Dorota Dobrańska, 3. miejsce Zdzisław Grabowski.
W kategorii dla dzieci zostały nagrodzone: Milena D., Magda D., Nadia D-G., Kacper K. oraz Michał D.
·konkurs rzut ringo: 1. miejsce ex aequo: Agnieszka Staniszewska oraz Michał Dębek, 2. miejsce Małgorzata Kruszczyńska.
·konkurs z piłeczką ping – ponga: 1 miejsce Teresa Karasiewicz, 2. miejsce Dorota Dobrańska, 3. miejsce Michał Dębek.
Po wręczeniu nagród i wyróżnień oraz omówieniu poszczególnych konkursów komandor imprezy zaprosił wszystkich uczestników na smacznego pstrąga. To był ostatni punkt programu zlotu, po którym uczestnicy rozjechali się do domów.
– Do zobaczenia za rok.
przygotował -Henryk Miłoszewski.