Frekwencja dopisała gorzej było z pogodą. Wędrówkę rozpoczęliśmy dziarskim krokiem

z Rozgart w kierunku Starego Torunia szlakiem czerwonym. W Starym Toruniu zatrzymaliśmy się przy obelisku z pamiątkową tablicą upamiętniającą 775-lecie lokalizacji Torunia. Z za chmur wyszło słoneczko i radośnie ruszyliśmy na wał przeciwpowodziowy ciągnący się wzdłuż Wisły. Z wału podziwialiśmy widoki. Mijając Wyższą Szkołę Medialną zatrzymaliśmy się na popas. Podziwialiśmy budowany w pobliżu kościół. Dalej nasza trasa wiodła szlakiem czerwonym  przy Wiśle.

                                                                                                                            Hanna Czech.

 

Stary Toruń – Wiosną w 1231 r. rycerze krzyżaccy przeprawili się z Kujaw przez Wisłę, na wysokości Strugi Zielonej i założyli na drugim brzegu gród pod nazwą Thorun. Rozwijająca się przy grodzie Thorun osada, otrzymała w dniu 28 grudnia 1233 r. z rąk wielkiego mistrza krzyżackiego Hermana von Salzy i preceptora na Prusy Hermana Balka przywilej lokujący miasto. Trzy lata później w 1236 r. z powodu wylewów Wisły, przeprowadzono translokację miasta o 9 km w górę rzeki – z centrum, w okolicy obecnej katedry św. Janów. Po przeniesieniu miasta pierwotną osadę zaczęto określać Starym Toruniem. W latach 1244 – 1247 Stary Toruń był siedzibą mistrza krajowego Poppo von Osterna, jako stołeczny gród państwa krzyżackiego. Do 1236 r. folwark w Starym Toruniu należał do Rady Miasta w Toruniu, potem w wyniku zamiany z komturem toruńskim folwark przeszedł na rzecz Krzyżaków a mieszczanie toruńscy otrzymali pastwiska dla bydła na terenie Starego Torunia. W centrum miejscowości obok remizy OSP podczas uroczystości upamiętnienia 775 rocznicy założenia Torunia w dniu 27 września 2008 r. ustawiono 7 tonowy granitowy głaz odmiany rapakivi z pamiątkową tablicą o treści:

„28 grudnia 1233 roku w tym miejscu

wielki mistrz krzyżacki Herman von Salza

i mistrz krajowy Herman Balk lokowali

miasto Toruń”

w 775 rocznicę lokacji

mieszkańcy Torunia

Z tyłu za głazem podczas uroczystości odsłonięcia tablicy został posadzony pamiątkowy dąb a na bocznej ścianie remizy wykonano malowidło nawiązujące do średniowiecznej legendy o założeniu miasta na rozłożystym dębie.

                                          

                                                                                                 Materiał opracował: Tadeusz Perlik