RCN Solec Kujawski (Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim) – stacja nadawcza fal długich o częstotliwości 225 kHz, mająca za zadanie nadawanie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Za pomocą fal długich Program I Polskiego Radia można usłyszeć zarówno na obszarze całej Polski jak i w krajach sąsiadujących z Polską. Jej budowa stała się konieczna po runięciu 8 sierpnia 1991 roku masztu radiowego w Konstantynowie, najwyższej wówczas konstrukcji w dziejach świata.

Nadajnik odbudowany został w latach 1998–1999 na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego. Przed II wojną światową w tym miejscu znajdowała się miejscowość (przysiółek) Kabat (Grosswalde), wysiedlona i wchłonięta przez utworzony przez Niemców w Puszczy Bydgoskiej wojskowy poligon artyleryjski i rakietowy.

Centrum zostało uroczyście uruchomione 4 września 1999 roku. W uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski oraz prymas Polski kardynał Józef Glemp.

W trakcie planowania budowy zrezygnowano z budowania masztu półfalowego na rzecz dwóch mniejszych masztów ćwierćfalowych. Wynikło to po części z konieczności budowy kierunkowego zespołu anten, ze względu na niecentralne położenie nadajnika na terenie Polski i związaną z tym potrzebę kształtowania charakterystyki promieniowania (jest to charakterystyka w kształcie ósemki skierowanej osią główną na Przemyśl-Lubaczów). Maszty ćwierćfalowe mają wysokości 330 i 289 metrów, i są utrzymywane przez cztery poziomy odciągów. Wokół każdego masztu znajduje się uziemiający system przeciwwag o promieniu równym jego wysokości, wykonany z promieniście rozłożonych 120 drutów miedzianych zakopanych na głębokości 30–40 cm. Zasilanie energią w.cz. zrealizowane jest bocznikowo pomiędzy płaszczyznami odciągów, co umożliwia uziemienie całej konstrukcji.

Maksymalne odchylanie szczytu masztu przy silnym wietrze wyn.ok.1,5m.Waga obu masztów:304 tony. Teren RCN o pow.75 ha, ogrodzony jest płotem dł.4,5 km stanowiącym granicę strefy pośredniej promieniowania elektromagnetycznego.
     Czas wejścia na szczyt masztu dla wysportowanego człowieka:1 godz.

                         

                                                                                  Opracował: Zdzisław Grabowski.