Wycieczka odbyła się w zimowej aurze ścieżką rowerową prowadzącą w stronę Unisławia.
Na początku wycieczki Rajmund zdyscyplinował czwórkę niesfornych turystów „żółtą kartką” (były to pierwsze upomnienie w tym roku). Dalej już bez przygód pomaszerowaliśmy do Różankowa. Przed kościołem św. Jana Chrzciciela (był zamknięty) wykonaliśmy wspólną fotkę, po obejrzeniu go z zewnątrz udaliśmy się w dalszą drogę. Na skrzyżowaniu dróg (Leszcz- Pigża) we wiacie odbył się krótki odpoczynek. Był czas zarówno na kanapkę - gorący napój jak i sprawy organizacyjne. W końcowej fazie wycieczki pomaszerowaliśmy do Łubianki by wziąć udział w „Dniu otwartym” Wojewódzkiego Centrum Szkolenia Straży Pożarnej. Strażacy popisali się: była strażacka grochówka, kiełbaska z grilla, gorący napój i słodycze oraz suweniry. Po indywidualnym zwiedzeniu nowo wybudowanego kompleksu część grupy wróciła do Torunia piechotą, reszta zaś PKS.
„Dzień Otwarty” w Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Łubiance.
W Łubiance powstał dwukondygnacyjny budynek (prawie 2,9 tys. m2), w którym znajdą się sale szkoleniowe, część administracyjna, socjalna i sypialna oraz odnowy biologicznej (gabinety masażu i hydromasażu) z siłownią. Powstały także dwa garaże dla wozów bojowych.
Na zewnątrz powstało wielofunkcyjne boisko, kolejna
siłownia, ścianka wspinaczkowa oraz wieża do ćwiczeń,
bieżnia i plac do ćwiczeń musztry (koszt realizacji
inwestycji to ponad 10 milionów złotych). Ośrodek będzie
wykorzystywać państwowa i ochotnicza straż pożarna,
szlifując umiejętności potrzebne w pracy oraz trenując przed
kolejnymi zawodami sportowymi.
Część sportowa ma być udostępniana także mieszkańcom gminy
Łubianka.
Opracował: Tadeusz Perlik
Świerczynk -Wieś wymieniona jest w 1345 r. jako należąca do toruńskiego szpitala św. Ducha. Od 1415 r. osada na mocy przywileju wielkiego mistrza Michała Kuchmeistera została przekazana klasztorowi benedyktynek w Toruniu. Benedyktynki posiadały Świerczynki w swoich rękach aż do 1834 r., czyli do sekularyzacji zakonu. W 1739 r. we wsi znajdowały się: karczma, szpital dla ubogich i szkoła. We wsi znajduje się gotycki kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany na przełomie XIII
i XIV w., zniszczony częściowo w okresie wojny trzynastoletniej i przebudowany
w XVII w. Obok kościoła stoi klasycystyczny budynek plebani z końca XIX w. budowany w tzw. stylu dworkowym. W pocz. XIII w. wznosił się tu obronny gródek lokalnego wodza pruskiego Pipina. W 1944 r. Niemcy wybudowali wokół wsi 12 schronów bojowych Ringstand 58c.
Łubianka - Miejscowość wymieniona jest w 1414 r. w krzyżackiej „Księdze Strat” jako wieś czynszowa Luba, w komturstwie toruńskim. W 1434 r. wielki mistrz Paweł von Russdorf przekazał ją na własność Nowemu Miastu Toruniowi. W 1549 r. kamlarnia miejska Torunia wydzierżawiła wieś Hansowi Schaferowi. W 1571 r. Łubiankę wraz z kilkoma innymi wioskami przejął od miasta Feliks Fink, starosta działdowski na prawie zastawu. W okresie od XVII – XVIII w. miejscowość systematycznie wydzierżawiana była przez Toruń zwykle na kilkanaście lat, m.in. Janeczkowiczowi, Schulzowi i Mlekickiej. W 1773 r. wieś miała 17 mieszkańców a w 1820 r. 28 mieszkańców w 3 domach mieszkalnych. We wsi znajduje się dwór z 1856 r., w którym aktualnie znajduje się Urząd Gminy Łubianka, część zabudowy dawnego folwarku z końca XIX w., zajazd z początku XX w., budynek dworca kolejowego
z początku XX w., młyn murowany z początku XX w., cmentarz ewangelicki z drugiej połowy XIX w. oraz pozostałości niemieckiego schronu z 1944 r.
Opracował: Zdzisław Grabowski.