Toruńskie Góry: Góry Zajęcze i Piekarskie Góry
Na piaskach polodowcowych, zaścielających powierzchnię teras pradolinnych Wisły, rozwinęły się wydmy śródlądowe. Wzniesienia wydmowe porastał las przeważnie sosnowy. Wzniesienia wydmowe otaczały Toruń od zachodu (Złota Góra, Góry Piekarskie, Zajęcze, Wisiołki, Góra Łakoma) i od wschodu, ciągnąc się długim pasmem zwłaszcza od północy (Góry Kozackie, Dębowa Góra). Wiele z nich nie jest już dziś widocznych w topografii miasta.
Pomiędzy śródmiejską zabudową, przy ulicy Matejki rozciąga się reliktowy obszar wydmowy. Niegdyś wysokie wydmy śródlądowe prawie w całości pokrywały teren tej części miasta. Obecnie ich obszar został zniwelowany i pokryty śródmiejską wysoką zabudową kwartałową Bydgoskiego Przedmieścia.
Góry Zajęcze – położone są między ul. Balonowa a ul. Słowackiego
Pierwotnie przedmiejskie wzniesienia wydmowe stanowiły jeden pas wzniesień o wysokości do 65 m n.p.m. (8 m wys. względnej), sztucznie zalesione, porastają je drzewa iglaste lubiące suche gleby wydmowe. W czasie wojen szwedzkich miejsce działań wojennych.
W latach 90-tych XIX w. ulica Broniewskiego przebiła się przez Góry Zajęcze, rozdzielając je na tzw. przednie (Vordere Hasenberge) i tylne (Hintere Hasenberge).
Obecnie Góry Zajęcze rozdzielone są na dwie części (północną z kulminacją Rudelki i południową) torowiskiem tramwajowym i trasą komunikacyjną ulic: Broniewskiego-Bema-Kraszewskiego.
Góry Zajęcze bywają często mylone z Górami Piekarskimi.
Piekarskie Góry – położone są między Starym Miastem (Plac Rapackiego) a ul. Matejki.
Nazwa tego obszaru wywodzi się z czasów nowożytnej migracji rzemiosła piekarniczego i piernikarskiego z obszaru Starego Miasta, która została podyktowana względami bezpieczeństwa, bowiem ówczesne piekarskie piece stanowiły spore zagrożenie pożarowe dla zwartej i ciasnej zabudowy starówki. Komasacja zakończyła się w XVIII w. i zaowocowała powstaniem tu liczącego się ośrodka wytwarzającego chleb dla intensywnie rozwijającego się Torunia. Przez pewien czas w pobliżu Piekarskich Gór przebiegała ul. Piekarska. Z chwilą rozbudowy Twierdzy Toruń, znaczna powierzchnia istniejących wokół wydm została zniwelowana. Obecnie zachowany reliktowy obszar Piekarskich Gór wznosi się ok. 65 m n.p.m., a ich maksymalna wysokość względna wynosi ok. 8 m. Teren ten został przekształcony w park, który stanowi malowniczą zieloną enklawę i jest chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców.
Relację opracował: Tadeusz Perlik.