Uczestnicy wędrówki dojechali pociągiem Arrivy do Grudziądza. Przy jesiennej pogodzie (lekkie zachmurzenie) powędrowaliśmy do miejsca egzekucji 10 zakładników w 1939 r przez hitlerowców. Następnie kontynuowaliśmy spacer aleja nad Trynką. Po lewej stronie dostrzegamy pozostałości po browarze zbudowanym w 1850r. Działał do 2008r. po prawej mijamy okazałą willę należącą niegdyś do córek właściciela browaru. Następnie wędrujemy przez Ogród Botaniczny założony w 1933r.w 2008r. przeszedł renowację. Kolejnym etapem naszej wędrówki były 2 cmentarze związane z wojskiem. Na cmentarzu Garnizonowym znajdują się m.i groby: gen. S. Pruszyńskiego i gen. S. Kasprzyckiego de Gastendolo. Na Cmentarzu Wojennym znajdują się groby żołnierzy uczestników wojny polsko - bolszewickiej w 1920r zmarłych w grudziądzkich lazaretach w okresie Między wojennym. Ruszamy do fortu Parsk. Po drodze mijamy maszty radiowe, znajdują się one na miejscu dawnego magazynu prochowego oraz kosmiczną konstrukcję jest to lotniczy radar nawigacyjny. Do Zakurzewa wędrujemy wałem przeciwpowodziowym Wisły. W Zakurzewie - oglądnęliśmy chaty drewniane o konstrukcji szkieletowej z XIX w. Wspinamy się na punkt widokowy na wys.88m n. p. m Gór Łosiowych. Tu robimy popas. Z punktu widokowego widać Grudziądz, a przy dobrej pogodzie widać Kwidzyn. Do Mokrego wędrujemy lewym wałem przeciwpowodziowym rzeki Osy.
Mokre - kościół gotycki pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany w XIV w. neogotycki kościół poewangelicki pw. Miłosierdzia Bożego z 1895r, pastorówka z XIX w.
Nowa Wieś - dwór z przeł. XIX/XX w.
Dalsza kontynuacja spaceru po mieście w drodze na dworzec. Kościół pw Najświętszego Serca Pana Jezusa, wędrówka w dawnej części; wojskowej miasta (dawny szpital wojskowy, koszary) dawne Seminarium Nauczycielskie, gmach dawnego Muzeum Miejskiego, Góra Zamkowa (wieża zamkowa Klimek, studnia. ruiny kaplicy zamkowej, rzeźba ułana i dziewczyny, zespół spichrzy brama wodna, rzeźba flisaka.
Materiał opracował: Rajmund Czechowski.