Wyjazd uczestników z dworca autobusowego Arriva do Dźwierzna nastąpił o 6,20.
Z autobusu powędrowaliśmy na cmentarz, gdzie w 2 wspólnych mogiłach pochowano ponad 1000 żydówek na skutek nieludzkiego traktowania i zmuszania do ciężkich prac przy budowie umocnień wojskowych i ciężkich prac w folwarkach. W 1970r. mogiły upamiętniono obeliskiem z tablicą informującą i obsadzono drzewami. Kolejnym obiektem, który oglądaliśmy był dwór z końca XIX w. w otoczeniu zdewastowanego parku z poł. XIX w. a następnie zwiedziliśmy kościół Wniebowzięcia NMP z przeł. XIII/XIV w. W 1864r. dobudowano gotycką wieżę. Następnie pomaszerowaliśmy do miejscowości Bocień. Tu obejrzeliśmy dwór z końca XIX w. i zabudowania folwarczne. W majątku w okresie II wojny światowej znajdowała się komenda podobozu pracy obozu Stutthof. W zabudowaniach folwarcznych umieszczono Żydówki z Łotw, Litwy, Estonii i Węgier.
Orłowo - pałac wzniesiony w latach 1865 -70 dla Ludwika Śląskiego, rozbudowany w 1874 oraz 1910r neoklasycystyczny.
Rodzina Ślaskich jest szczególnie zasłużona dla kultury, oświaty i historii Pomorza. ze względu na czynną walkę przeciwko zaborcy pruskiemu. W swoim majątku w Orłowie udzielali pomocy i schronieniem powstańcom styczniowym.
W 1899r.Henryk Sienkiewicz jadąc do Miłosławia na odsłonięcie pierwszego w Polsce pomnika Juliusza Słowackiego zatrzymał się 3 tygodnie w Orłowie. Prawdopodobnie pisał odcinki do powieści Krzyżacy i wysyłał do Ilustrowanego Kuriera w Warszawie, który w tym czasie drukował w odcinkach powieść Krzyżacy. Znajduje się tu park pałacowy założony w I połowie XIX w. oraz późno średniowieczne grodzisko z XIV/XV w. na południowo zachodnim brzegu Wieczno. W późniejszych wiekach chowano w nim ofiary różnych epidemii zwłaszcza cholery.
Józefkowo - dwór z początku XIX w. ,park dworski z połowy XIX w. z 9 pomnikami przyrody: 5 dębów szypułkowych, 1 buk pospolity odmiana czerwono listna, 1 lipa drobnolistna, 1 lipa drobnolistna dwupienna oraz obejrzeliśmy kilkanaście poniatówek [drewniane chaty z okresu lat 30 XX w].
Mgoszcz - pałac z IV ćwierci XIX w. Od 1963r. mieści się tu Dom opieki Społecznej dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie. W pałacu znajduje się kaplica NMP Jazłowieckiej. Park pałacowy krajobrazowy o pow. 4,5 ha z 6 pomnikami przyrody 3 dęby szypułkowe ,2 jesiony wyniosłe, 1 buk pospolity. Z Mgoszcza powędrowaliśmy do Lisewa. Po raz drugi tego dnia przechodziliśmy wiaduktem nad autostradą.
Lisewo: zwiedzanie gotyckiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany w 4 ćwierci XIII w. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Lisewskiej cieszący się lokalnym kultem pochodzi z I połowy XVII w. i jest namalowany w typie Matki Bożej Śnieżnej. Obraz ten posiada zasłonę z przedstawieniem MB Apokaliptycznej ,w którym od dołu jest wmontowany oryginalny zamek, świadczący także o znaczeniu wizerunku MB Lisewskiej dla miejscowej ludności. Błogosławieństwo koron Pana Jezusa i Matki Bożej przez Ojca Świętego Jana Pawła II odbyło się w dniu 16.07.2003r. Uroczysta koronacja odbyła się 7.10.2003r. Na uwagę zasługują 2 epitafia stiukowe rodziny Kostków z 1571r. i biskupa Jana Kanty Dąbrowskiego. W pamięci parafian pozostał między innymi jako ofiarny lekarz w czasie epidemii cholery. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła 6 ekshumowanych parafian zamordowanych przez Niemców w 1939r. Za kościołem znajdują się stacje Drogi Krzyżowej i ołtarz polowy. Po chwili odpoczynku i posileniu ruszyliśmy do Kornatowa na pociąg. Przy kapliczce św. Józefa zrobiliśmy sobie zdjęcie. Zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do Torunia.
Opracował: R. Czechowski.