W dniach 18 – 20 maja br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa, przy współpracy z Kujawsko – Pomorskim  Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Torunia oraz Oddziałem PTTK w Brodnicy zorganizował po raz 12 imprezę turystyczną pn. Zlot Miłośników Pojezierza Brodnickiego. Bazę imprezy stanowiła tradycyjnie Stanica Wodna PTTK im. Marii Okołów – Podhorskiej w Bachotku, w której zakwaterowani zostali wszyscy uczestnicy. Impreza rozpoczęła się o godz. 20.00 przy ognisku turystycznym na półwyspie jeziora Bachotek. Tam szczegółowo omówił program imprezy komandor – Henryk Miłoszewski, który poinformował o zasadach uczestniczenia w marszach na orientację, oznakowaniu punktów ino, punktach stowarzyszonych oraz o zadaniach czekających do rozwiązania poprzez uczestników Zlotu. Zwrócił również uwagę na lekcję historii, która odbędzie się przy jednym z ocalałych polskich schronów z tzw. Pozycji Jezior Brodnickich. Zapowiedział, także tradycyjny konkurs krajoznawczo – historyczny związany z Pojezierzem Brodnickim. Dalsza część ogniska upłynęła w turystycznej atmosferze, przerywanej dźwiękami strun gitary, śpiewem turystów oraz częścią przeznaczoną dla ciała, czyli pieczeniem kiełbasek w ognisku.

          W kolejnym dniu imprezy uczestnicy losowali godziny wyjścia na trasę na orientację, której przebieg został wyznaczony wokół jezior Bachotek i Strażym oraz przy turystycznym szlaku pieszym w kolorze żółtym. Turyści podzielili się na kilkuosobowe zespoły przyjmując różną strategię pokonania trasy na orientację. Przed wyruszeniem na trasę każdy zespół otrzymał kartę startową do potwierdzenia punktów kontrolnych, mapę topograficzną z zaznaczonymi punktami kontrolnymi w terenie oraz zestaw pytań konkursowych. Trasa obejmowała 9 punktów kontrolnych i tyle samo punktów stowarzyszonych, na których znajdowały się litery polskiego alfabetu – tworzące hasło czyli rozwiązanie marszu na orientację (Ostrzyhom). Dodatkowe utrudnienie stanowiły punkty z określonymi zadaniami, polegające na podaniu nazwy leśnego jeziora (Bartno), podaniu obwodu w pierśnicy olbrzymiego świerka (264 cm) oraz podaniu w odpowiednim miejscu szerokości jeziora Strażym (250 m). Przy pięknej słonecznej pogodzie i w znakomitych humorach kolejne zespoły zdawały w Grzmięcej na mecie imprezy na orientację swoje karty startowe. W dalszej kolejności grupy wędrowały turystycznym szlakiem pieszym w kolorze zielonym do stanicy w Bachotku, tam na nich czekał porządny  obiad. Po południu o godz. 16.00 rozpoczął się blok konkursów rekreacyjnych, który skupił uwagę dzieci. Wieczorem przy ognisku zespoły przekazały rozwiązania konkursu krajoznawczo – historycznego i ponownie rozpoczęły się piosenki turystyczne.

          Ostatniego dnia o godz. 11.00 komandor imprezy poprowadził podsumowanie imprezy i współzawodnictwa, wskazując na błędy uczestników popełnione podczas imprezy na orientację oraz podczas odpowiedzi na konkurs krajoznawczo – turystyczny. W imprezie udział wzięło 82 uczestników. W tym miejscu przekazał wszystkim do wiadomości prawidłowe odpowiedzi. Podczas podsumowania poszczególnych konkursów okazało się, że poszczególne zespoły zaprezentowały wysoką wiedzę, a różnice pomiędzy 1 i ostatnim miejscem były tylko kilkupunktowe. Wyniki współzawodnictwa głównych konkurencji:

 

·Impreza na orientację z zadaniami:

- 1 miejsce zespół „Dorcia +”

- 2 miejsce zespół „Zielony i Zdzich”

- 3 miejsce zespół „Szczęśliwa 13”

- 4 miejsce zespół „Majewscy”

 

·Konkurs krajoznawczo-historyczny:

- 1 miejsce zespół „Dorcia+”

- 2 miejsce zespół „Szczęśliwa 13”

- 3 miejsce zespół „Wędrówki rodzinne” - ex aequo

- 3 miejsce zespół „Zielony i Zdzich”      - ex aequo

 

Po podsumowaniu imprezy, wręczeniu nagród i wyróżnień komandor podziękował wszystkim uczestnikom za wspaniałą turystyczną atmosferę i zaprosił na przyszłoroczną imprezę. Następnie wszystkich turystów zaprosił na obiad, który stanowił ostatni punkt programu tegorocznej imprezy.

 

                                                                                                   Henryk Miłoszewski

                                                                                    Instruktor Krajoznawstwa Polski PTTK