Uczestnicy dojechali do Gronowa autobusem MZK. W dzisiejszej wycieczce Hani Czech towarzyszyło liczne grono Przodowników TP w osobach: Roman Kowalski (Honorowy członek PTTK), Jacek Orłowski, Feliks Paraszkiewicz, Tadeusz Perlik i Marek Ruciński.

 

Gronowo – wieś której historia sięga 1412 r. W latach 1437-38  była własnością Zakonu Krzyżackiego, w 1466 r. dobra komturstwa przechodzą na własność Korony Polskiej. W 1520 r. Zygmunt I nadaje wieś Gronowo miastu Toruń w zamian za zamek w Świeciu. W 1639 r. Król Władysław IV nadaje Gronowo burmistrzowi toruńskiemu Janowi Preussowi, po jego śmierci wieś wraca w posiadanie szlacheckich tenutariuszy. W latach 1920-39 właścicielem dóbr Gronowo i Gronówko był Książę Władysław Włodzimierz Puzyna.
Ciekawostki krajoznawcze znajdujące się w Gronowie:
- zabytkowy kościół gotycki p.w. św. Mikołaja pochodzący z 1 poł. XIV w.,

- secesyjny pałac wzniesiony przez rodzinę Wolffów w 1918 r., z trójkątnym podjazdem,

- park krajobrazowy z przełomu XIX/XX w. z 23 gatunkami drzew,
- grodzisko średniowieczne, owalne czynne w IX-XIV w.,
- mocno zniszczony cmentarz ewangelicki z XIX w.,
- cmentarz rodowy z okrągła kaplicą-mauzoleum rodziny Wolffów z 1860 r., usytuowane w lesie przy szlaku niebieskim.
- dawny cmentarz katolicki z końca XIX w.

 

- Uczestnicy pod przewodnictwem Kol. Hanny Czech rozpoczęli wycieczkę od obejrzenia zabytkowego, gotyckiego kościoła p.w. św. Mikołaja, by po wspólnej fotce pomaszerować drogą wysadzaną lipami do kaplicy-mauzoleum Wolffów. Obecnie ruiny mauzoleum otoczone są płotem z tabliczkami zakazującymi wstępowi na przyległy teren – może to wróżyć że w końcu właściciel zacznie remontować ten zabytkowy obiekt. W dalszej części grupa przemaszerowała duktami leśnymi, racząc się co chwila malinami do Leśnictwa Gronowo. Po krótkim odpoczynku nad stawem uczestnicy pomaszerowali dalej, przekroczyli tory kolejowa i dotarli do ośrodka wypoczynkowego w Kamionkach. Tutaj skierowali się nad jezioro by na pomoście skonsumować posiłek i popatrzeć na jezioro. Ostatnim etapem był przemarsz na przystanek kolejowy i powrót do Torunia.

                                                                                    Opracował: Zdzisław Grabowski.