Wyjazd z dworca Toruń Gł. pociągiem nastąpił o godz.8.57 do stacji Bydgoszcz Gł. Następne przemaszerowaliśmy Czarną Drogą na ulicę Grunwaldzką skąd autobusem pojechaliśmy do Stopki i tam rozpoczęliśmy nasza wędrówkę.
Skansen w Stopce - to połączenie małego prywatnego muzeum wsi na wolnym powietrzu z punktem gastronomicznym, w którym serwuje się dania prosto z rożna. Założyciele lokalu od wielu lat zabiegają o to, by w możliwie wierny sposób zaprezentować przykłady kultury ludowej, a przede wszystkim pokazać urządzenia i maszyny rolnicze charakterystyczne dla tego regionu. Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowa olejarnia z początku lat trzydziestych XX wieku, 100- letnia lokomobila oraz maszyna do wydobywania torfu. W otoczeniu lokalu i jego wnętrzu wyeksponowano także liczne przedmioty użytkowe z przełomu XIX/XX w. Wspaniale prezentują się wózki dziecięce, instrumenty muzyczne, zabawki, stara porcelana.
Okole - most kolei wąskotorowej. Najwyższy w Europie względem tafli wody .Oddany do użytku w 1895r. Łącznie z filarami a ażurowa konstrukcję stalową opartą tylko na murowanych przyczółkach. Wysoki na 18 m ma w sumie 120m długości. Do 1992 r .jeździły nim pociągi. Od 2014r.atrakcja na ścieżce rowerowej łączącej Koronowo z Toruniem oraz wspaniałe miejsce widokowe.
Koronowo - zwiedzanie miasta: kościół św. Andrzeja, ratusz, synagoga, diabelski młyn, głaz z tablicą upamiętniającą wyjście wojska polskiego z tego miejsca na bitwę z Krzyżakami, pocysterska bazylika mniejsza Wniebowstąpienia NMP, kirkut żydowski, most kolei normalnotorowej.
Obejrzenie rekonstrukcji bitwy z Krzyżakami pod Koronowem 10.X.1410r. Nazywana jest Ostatnia Bitwą Rycerską, ponieważ w całości odbyła się z uznaniem zasad kodeksu rycerskiego. Do bitwy doszło na wzgórzu w pobliżu wsi Wilcze, która nosiła wtedy nazwę Nowe Łącko. Rycerze uformowani w linie ruszyli na siebie tocząc indywidualne pojedynki. charakterystyczne dla bitew średniowiecznych. Dwukrotnie uzgadniano przerwy w walce dla odpoczynku. W tym czasie zbierano rannych, uprzątano trupy, wymieniano jeńców i częstowano się wzajemnie winem. Przełomowym momentem w bitwie było zrzucenie z konia nieprzyjacielskiego chorążego i przejęcie chorągwi krzyżackiej przez Jana Naszana z Ostrowic. Zwycięstwo spowodowało załamanie się zakonnej ofensywy. Polacy przejęli inicjatywę i do rokowań pokojowych zakończonych traktatem w Toruniu 1. II.1411r. przystąpiono jako zwycięzcy.
Obejrzenie pokazu tańca z flagami. Do Torunia wróciliśmy po godzinie dziewiętnastej.
Opracował: Rajmund Czechowski.