Spotkanie uczestników wędrówki nastąpiło w Inowrocławiu przy pomniku św. Wojciecha. Dziesięć osób dojechało  do Inowrocławia dwoma samochodami, a pięć autobusem. Po zrobieniu wspólnej fotki i krótkiej informacji krajoznawczej zwiedziliśmy romański kościół Imienia NMP. W ołtarzu głównym znajduje się wykonana z lipowego drewna gotycka rzeźba Madonny Uśmiechniętej z Dzieciątkiem na lwie z XIV w. Na zewnętrznej ścianie północnej zachowały się ryty i płaskorzeźby przedstawiające groteskowe maski ludzkie i diabelskie pełniące prawdopodobnie funkcje apostroficzne i dydaktyczne.

Na obecnym skwerze dawnym cmentarzu przykościelnym stoi krzyż i głaz z tablicą "Konfederatom Barskim poległym w bitwie za świętą wiarę katolicką i króla" . Na środku znajduje się pomnik Powstańców Wielkopolskich odsłonięty11.01.1969r.odsłonięty w 50 rocznicę wybuchu powstania. Po opuszczeniu wzgórza zwanego dawniej " Białą Górą" skierowaliśmy się na Skwer Sybiraków gdzie znajduje się głaz z tablica "Żołnierzom AK poległym i pomordowanym w 1939 - 1956.Następnie przeszliśmy do renomowanego ponad 160 - letniego Liceum Jana Kasprowicza. Obok wejścia pomnik poety odsłonięty 12.04.1978r. przedstawiającego Jana jako ucznia gimnazjum. Na terenie szkoły znajduje się szkolne obserwatorium astronomiczne " Astro - Baza" im. K. Ziemskiej. Następnie szlakiem zielonym St. Przybyszewskiego powędrowaliśmy na cmentarz parafii św. Mikołaja. Tu obejrzeliśmy groby zamordowanych w Inowrocławiu ofiar terroru hitlerowskiego 1940 - 45. Pochowanych więźniów  obozu na Błoniach. Obok mały symboliczny grób harcerzy "Szarych Szeregów postawiony30.10.2000r.Wędrówkę kontynuowaliśmy przez Marulewy, Trzaski do Jaront  (z uwagi na wybudowaną obwodnicę Inowrocławia musieliśmy wydłużyć trasę wycieczki). Obok obecnego domu nr 5 stał dworek Znanieckich w którym w dniu23.11.1927 zmarł St. Przybyszewski. Tu pod wiatą  zrobiliśmy popas (odpoczynek i posiłek). Dalej wędrowaliśmy drogą polną do Dulska, a następnie szosą do Góry.

Góra - na cmentarzu grób - obelisk" Meteora Młodej Polski Stanisława Przybyszewskiego, nagrobek J. Kościelskiego oraz piramidalny nagrobek rodziny Czajkowskich. Pod nieobecność  księdza proboszcza dzięki życzliwości jego mamy otrzymaliśmy klucz do kościoła pw. św. Trójcy wzn.1829r.Fundatorem kościoła był J. Kościelski. Osobliwością kościoła jest krzyż w ołtarzu bocznym prawym. Składa się on z 31 kul armatnich pamiątki wojny krymskiej z walki o twierdzą Sewastopolu przekazany przez Władysława Kościelskiego  (znany jako Szefer Pasza).

Dwór z IV ćw. XIX w. Otworowa kopalnia soli  "Góra" SA  uruchomiona w 196ór. z kilkoma wieżami wiertniczymi stojącymi na wysadzie solnym.

Z Góry idziemy szosą asfaltową, a następnie drogą polną do Łojewa.

Łojewo - na budynku szkolnym tablica odsłonięta 23.11.1957r. (dawny budynek gdzie uczył ojciec i urodził się Stanisław nie istnieje) .Głaz  z tablicą upamiętniającą urodziny poety 07.05.1868r. Odsłonięta 23.11.2007.

Pałac z przełomu XIX/XX w .,park , rządcówka, gołębnik, zabudowania gospodarcze z przełomu XIX/XX w. Z Łojewa szlakiem niebieskim powędrowaliśmy do Szymborza obecnie dzielnica Inowrocławia. Idąc mijamy cmentarz," Dom Kasprowicz" dla siostry Anny Roliradowej w 1919r w miejscu lichej chatki spalonej w 1916r.gdzie się urodził  Kasprowicz. Obecnie Oddział Muzeum Inowrocławskiego, kościół św. Antoniego Padewskiego, szkołę im. Jana Kasprowicza na której widnieje tablica pamiątkowa.

             

                                                                   Materiał opracował Rajmund Czechowski.