-W słoneczni i chłodny ranek udajemy się ścieżką rowerową i po prawej mijamy dawny Zajazd Ułański - dawniej ostatnią karczmę przed miastem, przy której mieściła się pocztowa stacja dyliżansowa. Przy drodze do Stolna na wzgórzu wznosi się neogotycki kościół św. Andrzeja Boboli z 1911r.pierwotnie ewangelicki. Po drodze mijamy drewnianą ,otynkowaną chatę mennonicką o konstrukcji zrębowej z I poł. XIX w. Następnie wędrujemy wzdłuż Kanału Głównego i przez mostek dalej drogą polną wędrujemy do miejscowości Szynych.
Szynych - wieś wzmiankowana już w XIV w. W I połowie XVII w. zasiedlona przez osadników olęderskich (mennonitów) A. Załuskiego. Fakt ten upamiętnia płyta z herbem Chełmna zamieszczona nad wejście kościoła. Na uwagę zasługuje dekoracja sklepień z 1764r. W prezbiterium scena adoracji Trójcy Świętej przez chór świętych, zaś w nawie głównej personifikacja wiary i symboliczne przedstawienie niebezpieczeństw morskich. Ołtarz główny i boczne rokokowe. Przy wschodniej- zewnętrznej ścianie kościoła znajduje się płyta z czarnego marmuru upamiętniająca epizod z historii Prus i miejscowej społeczności, większość tu stanowili mennonici, którzy nie uznawali służby wojskowej. W 1806r. za rządów króla F. Wilhelma III Rząd Prus chciał powołać mennonitów pod broń, ale Ci wykupili się wpłacając na potrzeby wojenne 33 000 talarów. Ten fakt upamiętnia wystawiony w 1911r.obelisk.
Plebania murowana z 1900r. Chata mennonicka o konstrukcji wieńcowej z początku XIX w. Tu zrobiliśmy postój na odpoczynek i posiłek.
Sosnówka - mijamy zmodernizowaną drewnianą chatę mennonicką z XIX w., dawną szkołę ewangelicką, cmentarz mennonicki założony w 1690r.oraz dwór murowany z cegły mennonicki otynkowany z XIX/XX w.
Przed wsią Podwiesk skręcamy w lewo i ponownie przechodzimy nad meandrującym Kanałem Głównym i po chwili dochodzimy do wsi Łunawy Wielkie. We wsi znajduje się kilka obiektów o wartości kulturowej:
- neoromański kościół pw. Wniebowzięcia NMP do 1945r.ewangelicki zbudowany w 1855r.
-plebania murowana z 1880r. dawna .pastorówka
- zajazd
- dwór drewniany z 1820r
- mleczarnia murowana z 1900r
-cmentarz mennonicki z II poł. XVIII w.
- kuźnia z pocz. XX w.
- młyn murowany z ok.1900r.obecnie budynek mieszkalny- ścieżka edukacyjna z wodospadem
Po odpoczynku i posiłku wyruszyliśmy na trasę. Na skrzyżowaniu do Paparzyna znajduje się krzyż i głaz z tablicą 3 pomordowanych mieszkańcom i 2 żołnierzom z 1939 r. Dalsza trasa wiodła stromy 1,8.km podejściem pod krawędź wysoczyzny Chełmińskiej do Gogolina. Znajduje się tu punkt widokowy na Kotlinę Grudziądzką. W dole charakterystyczny dla osadników holenderskich ,szachulcowy układ pastwisk i pól uprawnych, poprzedzielanych wierzbami. Widać stąd zabudowania wsi Szynych.
Strome zejście z wysoczyzny do wsi Sztynwag. Po lewej stronie mijamy drewnianą chatę mennonicką o konstrukcji zrębowej z ok.1800r.obecnie użytkowaną jako kurnik, po prawej stronie dawną szkołę ewangelicką obecnie przedszkole oraz współczesną kaplicę MB. Różańcowej.
Materiał opracował Rajmund Czechowski.