- W słoneczny kwietniowy poranek grupa uczestników WR spotkała się przed Stacją Wodociągów „Stare Bielany”. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Stacji Wodociągów Bielany: Starej z 1894 r. i Nowej z 1913 r., weszliśmy na 50 m wieżę ciśnień w której znajduje się ekspozycja Muzeum Inżynierii Komunalnej Torunia (poświęconej technikom inżynierii komunalnej Torunia od średniowiecza do czasów współczesnych) a z wierzchołka rozciąga się widok na okolicę i rozbudowujący się szpital wojewódzki. Kolejnymi obiektami były: zbiorniki na wodę, cmentarz rodziny Elsnerów z XIX w. znajdujący się w parku i hala dawnej maszynowni, obecnie pomp.

- Następnie uczestnicy udali się w stronę zespołu klasztornego oo. redemptorystów wraz z kościołem p.w. św. Józefa wybudowanego w latach 20-tych XX w., w którym znajduje się również Sanktuarium MB Nieustającej Pomocy zwanej również MB Bielańską. Po wysłuchaniu informacji przekazanej przez R. Czechowskiego grupa udała się do Bielańskiego Dworu (zwanego też Białym Dworem lub Prezydentówką) w skład którego wchodzą: barokowy dwór z XVIII w. (przebudowany w 1 poł. XX w.), park dworski (z największym skupiskiem pomników przyrody w Toruniu - kasztanowiec 340 cm - 17 m, grupa 12 dębów szypułkowych 220-379 cm - 17-28 m, w parku obelisk-kamień upamiętniający założyciela folwarku). Był on rezydencją Janitzena, w okresie międzywojennym siedzibą prezydenta Torunia, obecnie znajduje się tu Hospicjum Światło. 

- Po przejściu przez campus UMK uczestnicy udali się do seminarium duchownego gdzie obejrzeli pomniki upamiętniające: męczennika bł. Wincentego Frelichowskiego i pisarza Henryka Sienkiewicza. Po krótkim odpoczynku grupa przemaszerowała do Hali Powystawowej na Zieleńcu w której odbywały się Targi Turystyczne „Wypoczynek” i Festiwal Smaków. Tutaj był dłuższy wolny czas na zapoznanie się z ofertami turystycznymi i na degustacją (zakupy) smakołyków.

- Ostatni odcinek wędrówki wiódł przez Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, obok Portu Zimowego na Wiśle na Plac Rapackiego gdzie była meta wędrówki.

 

                                                                          Materiał opracował Tadeusz Perlik.