- Spotkanie uczestników ustalono o godz. 7.50 na pętli MZK Rubinkowo II (ul. Dziewulskiego), z której nastąpił wyjazd autobusem MZK o godz. 8.00 do Obrowa (kierunek Lipno).

Obrowo. Wieś gmina loco. Pierwsza wiadomość historyczna o wsi pochodzi z 1309 roku, kiedy była własnością mieszczan toruńskich. Na początku XVIII wieku Obrowo stało się własnością rodziny Nałęczów, z których pochodził Jan, współwłaściciel wsi w 1708 roku. Po Janie Nałęczu dziedzicem majątku w Obrowie był Kazimierz Nałęcz. Około połowy XVIII wieku drogą koligacji rodzinnych majątek przeszedł do Romockich. W 1761 roku dziedzicem Obrowa był Jan Romocki. Ciekawostki krajoznawcze: dwór wzniesiony na przełomie XVIII/XIX wieku, w  stylu klasycystycznym, przebudowany w 1898 roku przez Romana Góreckiego.  W dawnej siedzibie ziemiańskiej znajduje się Urząd Gminy Obrowo. Wokół dworu częściowo zachowany park dworski z końca XIX wieku. Podczas wypoczynku wakacyjnego w Szafarni w 1824 roku w dworze i we wsi przebywał młody Fryderyk Chopin, który wziął w tzw. „ okrężnym” – zwyczaju ludowym. Na pamiątkę tego wydarzenia ufundowana została pamiątkowa tablica i umieszczona na elewacji frontowej dworu.

        Następnie duktami leśnymi udaliśmy się w kierunku kopca w Jesionowie o wysokości 124 m npm. W tym miejscu zrobiliśmy sobie odpoczynek, po dłuższej przerwie udaliśmy się duktami leśnymi w kierunku Zawał i dalej do Dobrzejewic skąd udaliśmy się autobusem miejskim MZK do Torunia.

                                                                     

                                                                             Relację opracował: Hanna Czech.