- Wczesnym rankiem przy minusowej temperaturze, pociągiem Arrivy przejechaliśmy z Torunia do Przyłubia. Tam po powitaniu uczestników przez prowadzącego Rajmunda Czechowskiego udaliśmy się na trasę. Przebiegała ona lasami, najpierw szlakiem niebieskim później szlakiem zielonym i drogą do miejsca gdzie kiedyś znajdowała się wieś Kabat.
Kabat – wieś położona nieopodal Solca Kujawskiego, podczas II wojny światowej i później używana jako poligon lotniczy. Dawniej 218 mieszkańców, dwa cmentarze i szkoła. Obecnie po osadzie prawie brak śladów.
We wsi Kabat niedaleko Solca Kujawskiego w czasie II wojny światowej tj. na początku 1940 r. zapadła decyzja o stworzeniu doświadczalnego poligonu rakietowego, znajdującego się w bliskiej odległości od zakładu D.A.G. Fabri Bromberg w którym, w założeniu miano produkować prochy rakietowe. To tu testowano broń rakietową tzw. Nebelwerfery (były to wieloprowadnicowe wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych) nazywane potocznie „ryczącymi krowami” od charakterystycznego huku przy odpaleniach. Wysiedlono mieszkańców, od lasów wykupiono teren i wycięto drzewa. Poligon testowy ostatecznie nie został ukończony.
Po wojnie teren został przejęty przez wojsko polskie, które urządziło tu poligon lotniczy, funkcjonował on do lat 90. XX w. Teren jest rozległy, na ziemi były wyorane sylwetki samolotów służące jako cel do nalotów lotniczych. Na poligonie nadal można znaleźć betonowe ćwiczebne bomby lotnicze, które zrzucane były z nadlatujących samolotów na wyznaczone w terenie cele.
Jeszcze kilka lat temu w lesie stała wieża kontroli lotów – niestety została zniszczona.
Na granicy poligonu znajduje się Szwedzka Góra – największa wydma w Puszczy Bydgoskiej, której wierzchołek sięga ok. 116 m n.p.m. To interesująca osobliwość regionu. Z jej szczytu można było doskonale obserwować ćwiczenia na poligonie.
Na części terenu byłego poligonu zbudowano w latach 90-tych RCN Solec Kujawski – ośrodek nadający na falach długich Program Pierwszego Polskiego Radia. Ośrodek powstał by odbudować zasięg Programu Pierwszego PR po katastrofie masztu w Konstantynowie koło Gąbina (liczący ponad 646 m wysokości, był w latach 1974-91, tj. do chwili jego zawalenia, najwyższą na świecie budowlą).
- Na miejscu biwakowym zatrzymaliśmy się na postój, był czas na odpoczynek, gorącą herbatę i posiłek. Kol. Rajmund przekazał grupie informację o historii tego miejsca, ponadto wręczono Kol. Jackowi Orłowskiemu książeczkę OTP ze zweryfikowaną odznaką – małą złotą OTP.
Po wykonaniu wspólnej fotki uczestnicy przemaszerowali wzdłuż płotu do bramy RCN (ostatnio grupa pod kierownictwem Rajmunda Czechowskiego była tu 13.04.2013 r.). Czekał już na nas inżynier obiektu pan Szymon Różański – jeden z dwóch osób mających dzisiaj dyżur w RCN w Solcu Kujawskim – był on naszym przewodnikiem po obiekcie.
RCN Solec Kujawski – Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu
Kujawskim, zostało uruchomione 4 września 1999 r., to
jedna z najnowocześniejszych w Europie, centralna stacja
nadawcza o mocy 1000 kW. Jest to stacja nadawcza
długofalowa o częstotliwości 225 kHz, mająca zapewnić
odbiór I Programu Polskiego Radia na obszarze całej
Polski i w krajach z nią sąsiadujących, a przy
sprzyjających warunkach propagacyjnych odbierana jest na
krańcach Europy.
Nadajnik długofalowy o mocy maksymalnej 1200 kW został
skonstruowany przez francuską firmę Thomcast. Składa się
on z trzech bloków o mocy maksymalnej (fali nośnej) 400
kW (każdy blok ma 256 modułów, wykorzystujących
tranzystory Mosfet – ponad 6100 tranzystorów mocy w
całym nadajniku) i sumatora energii, dzięki któremu
możliwa jest praca tylko dwóch bloków, gdy trzeci jest w
konserwacji. Gwarantowana sprawność energetyczna – 88 %.
System antenowy o maksymalnym promieniowaniu w kierunku
południowo-wschodnim, tworzą dwa ćwierćfalowe maszty
nadawcze o wysokości 330 i 289 m oraz uziemienie, będące
przeciwwagą elektromagnetyczną. Maszty utrzymywane są w
pionie przez pięć poziomów odciągów wykonanych z lin
stalowych o średnicy 40 mm (mimo tego odchylenie szczytu
masztu wynosi ok. 1,5 m). Waga obu masztów – 304 tony,
wejście na szczyt masztu zajmie około 1 godziny.
Teren RCN ma powierzchnię 75 ha, ogrodzony jest płotem (długości 4,5 km) stanowiącym granicę strefy pośredniej promieniowania elektromagnetycznego.
Od 1 grudnia 2015 r. mieszkańcy większej części województwa kujawsko-pomorskiego mogą za pomocą masztów z Solca Kujawskiego słuchać też programów Polskiego Radia emitowanych cyfrowo. Multipleks w technologii DAB+ nadawany jest na kanale 11A (częstotliwość 216,928 MHz) i oprócz programów ogólnopolskich i tematycznych, zawiera także program Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy – „Radio PiK”.
- Pod fachowym przewodnictwem p. Szymona Różańskiego uczestnicy zapoznali się z obiektami ośrodka, wysłuchaliśmy bardzo szczegółowej informacji o jego funkcjonowaniu i zobaczyliśmy nowoczesne wnętrze RCN (ze sterownią, monitoringiem terenu i blokami nadajnika) za co serdecznie dziękujemy kierownictwu PR.
Trasę powrotną do Solca Kujawskiego uczestnicy pokonali
duktami leśnymi (zbierając grzyby) i drogą przy której
zobaczyliśmy miejsce pochówku nieznanego powstańca
wielkopolskiego (żółty słupek).
Do Torunia powróciliśmy pociągiem (o 13:27) z
nowoczesnej stacji PKP w Solcu Kujawskim.
Relację opracował: Tadeusz Perlik.