Uczestnicy spotkali na pętli MZK przy ul. Pawiej na Wrzosach, gdzie po wysłuchaniu informacji n/t bezpiecznego poruszania się w grupie i wspólnej fotce wyruszyli na trasę. Grupa przemaszerowała leśną ulicą Pawią przy której znajdują się pomniki przyrody: skupisko 3 sosen pospolitych tzw. „Trzy Zorze” (o obwodach: 320, 195 i 210 cm) oraz dąb szypułkowy (o obw. 403 cm i 24 m wysokości). Naprzeciwko dębu stoi Pomnik Matki Polki (poświęcony 25.05.1933 r.) przy którym corocznie do września 1939 r. młodzież toruńskich szkół obchodziła Święto Matki (został zburzony przez okupanta, a odbudowany 8 czerwca 1947 r.). Dalsza trasa wiodła przy obszarze specjalnej ochrony siedlisk Natury 2000 - PLH 040043 Leniec w Barbarce. Powierzchnia tego obszaru to tylko 4,1 ha z fragmentami świetlistej dąbrowy z zaroślami osikowymi i trawiastymi murawami. Jest to jedno z najliczniejszych stanowisk leńca bezpodkwiatkowego – niepozornej rośliny z rodziny sandałowcowatych w Polsce. Niestety trudno było go wypatrzeć bo było już po kwitnięciu tej rośliny. Po przekroczeniu torów kolejowych, ominięciu Osady Barbarka i cmentarza szybko przemaszerowaliśmy szlakiem zielonym do Leśniczówki Olek (po drodze panie zbierały kwiaty, trawy i zioła formując z nich piękne bukiety). Tutaj na polu biwakowym zrobiliśmy dłuższy odpoczynek głównie by ugasić pragnienie w tym upalnym dniu.
Olek – osada leśna z leśniczówką, leżąca nad Strugą (Łysomicką lub Piwnicką). Olek był wzmiankowany w 1682 r. jako dawny majątek rycerski. W 1884 r. po zakupieniu leśnego rewiru Olek przez miasto Toruń, mieszkał tu leśniczy. Pod koniec XVIII w. właścicielem Olka był Georg Ernst Lichtwus, w 1727 r. Johann Hube a od 1808 r. Jahann Gottlob Pohl. W 1852 r. kiedy właścicielem majątku Olek został Albert Pohl, brat Carla, do Olka została przyłączona, inna leśna osada Chorab. Od 1889 r. Olek należał do miasta Torunia.
- Po wspólnej fotce grupa wyruszyła leśną drogą w kierunku Różankowa a następnie obrzeżem tej miejscowości dotarła do ścieżki rowerowej. Nią przemaszerowała do Strugaja, przy wiadukcie skręciła i weszła do rez. Las piwnicki.
Rezerwat przyrody Las Piwnicki – leśny rezerwat przyrody o ochronie częściowej, położony na terenie gminy Łysomice (wieś Piwnice), w pobliżu Torunia. Ochronie podlega grąd z 300-letnimi dębami oraz 160-letnimi sosnami. Jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce, założony w 1924 r. Rezerwat przyrody Las Piwnicki został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 25 sierpnia 1956 r. Powierzchnia rezerwatu wynosi 37,20 ha położone w leśnictwie Olek w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Celem ochrony jest zachowanie wielogatunkowych zbiorowisk leśnych o cechach naturalnych, występujących na glebach wytworzonych z piasków tarasowych i wydmowych. Rezerwat reprezentuje niewielki, dobrze zachowany fragment bogatych florystycznie lasów i borów mieszanych, porastających w przeszłości rozległe obszary pradoliny Wisły. Na jego terenie działała Stacja Ekologiczna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- Uczestnicy przemaszerowali przez rezerwat i dotarli do budynku b. stacji UMK przy którym zatrzymali się na kolejny odpoczynek. Po zobaczeniu urokliwych stawów i sesji fotograficznej, prowadząca Hania Czech zaprowadziła grupę do południowej granicy rezerwatu którą stanowi malowniczo meandrująca Struga Piwnicka. Przemaszerowaliśmy wzdłuż biegu strugi do mostku i dalej już leśną drogą skierowaliśmy się w kierunku Wrzosów. W okolicy wjazdu do Barbarki dotarliśmy do szosy i biegnącej przy niej ścieżce rowerowej, nią przemaszerowaliśmy na pętlę MZK przy ulicy Pawiej zamykając pętlę naszej dzisiejszej trasy.Opracował: Tadeusz Perlik.