- W dniu 30. października br. uczestnicy wycieczki krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”, zorganizowanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu spotkali się krótko przed godz. 10.00 na peronie przystanku kolejowego w Cierpicach–Kąkolu. Po krótkiej wstępnej informacji kol. Henryka Miłoszewskiego wszyscy wyruszyli na zapowiadaną wcześniej trasę: Kąkol, Dybowo, Cierpice, Mała Nieszawka, Glinki. Jej celem było zapoznanie turystów z pozostałością dawnych osad młyńskich usytuowanych na Strudze Zielonej i najbliższej okolicy.
Turyści kolejno zapoznawali się z miejscami, gdzie niegdyś funkcjonowały młyny, pierwotnie napędzane przez koła wodne, później w zależności od sytuacji posiadały napędy gazowe, parowe i elektryczne. Na dolnym odcinku Strugi Zielonej w różnych okresach czasu funkcjonowały, aż 4 młyny wodne; pierwszym z nich był młyn w Jarkach, a kolejne w Kąkolu oraz dwa w Dybowie (Filip oraz Chrząst). W XVI wieku młyn wodny w Jarkach należał do starostwa gniewkowskiego, a później był własnoś miasta Gniewkowa. Kolejne młyny wodne w Kąkolu oraz w Dybowie (Filip i Chrząst) należały do starostwa dybowskiego, później stając się własnością prywatną. Turyści przy każdej z dawniej istniejących osad młyńskich zatrzymywali się, aby wysłuchać historii o miejscu oraz zapoznać się ze zmianami antropogenicznymi, które zaszły w ich otoczeniu za sprawą człowieka. Interesujące były również pozostałości po nich takie jak: staw młyński, śluza, ledwo widoczne kanały odprowadzające wody, czy też elementy trudne do zidentyfikowania. Ostatnią z dawnych osad młyńskich była Regencja, która nie znajdowała się na Strudze Zielonej, lecz na jednym z cieków wodnych, usytuowanych na północny – zachód od Cierpic. W połowie XVI wieku wzmiankowana była jako Drięcza, a w XVII wieku osadę określono jako Ryienca. Niestety obecna zabudowa parceli uniemożliwiła turystom obejrzenie pozostałości.
Dalsza część trasy przebiegała przy pięknej pogodzie przez tereny leśne, podczas której uczestnicy mogli podziwiać wylesione lub zalesione wydmy. Około godz. 13.30 grupa zameldowała się na pętli MZK na Glinkach, gdzie nastąpiło zakończenie wycieczki. W wyprawie o łącznej długości 11 km udział wzięło 12 uczestników, wśród których znalazło się aż 4 przodowników turystyki pieszej. Oprócz prowadzącego kol. Henryka, współprowadzący: Hania Czech, Marek Ruciński i Wiesiek Zieliński.
Opracowała; Henryk Miłoszewski.