- Autobusem MZK nr 23 uczestnicy dotarli na obrzeże wsi Kopanino. Wycieczka to typowa leśna wędrówka kompleksem lasów od Kopanina poprzez Opalenicę, do Lubicza Górnego.
Kopanino – wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz. Na Kopanino składa się Kopanino oraz Smolnik, zwany także Kopanino-Smolnik, położony na południe od rdzennego Kopanina i rozciągający się aż do Grabowca.
Podobno niemiecka nazwa Kompanie bierze się z wyrazu Kopanina albo Kompanina i oznaczała karczowisko, pole wykarczowane z lasu. Zgadzałoby się to z genezą wsi, gdyż osadnicy olęderscy, którzy przybyli na to miejsce musieli najpierw wykarczować las oraz ujarzmić mokradła.
Osada królewska założona została na początku XVIII w. Z 1730 r. pochodzi wilkierz dla wsi Kopanino, określający prawa i obowiązki mieszkańców. Sporządzony po I rozbiorze Polski na przełomie lat 1772-73 tzw. kataster pruski wymienia wieś jako własność królewską w starostwie złotoryjskim, zamieszkałą przez 80 mieszkańców. Jej sołtysem był wówczas Michael Dick. W 1780 r. starosta złotoryjski Antoni Mokronowski zawarł 30-letni kontrakt dzierżawny z osadnikiem olęderskim Andrzejem Fentzke. W 1815 r. w Kopaninie powstała szkoła ewangelicka, do której uczęszczały dzieci z Grabowca, Kopanina, Nowej Wsi oraz Obór.
- Wędrówkę uczestnicy rozpoczęli od obejrzenia nieczynnego cmentarza ewangelickiego z nagrobkami z końca XIX w. (kilkadziesiąt tumb i nagrobków) oraz występującego na nim starodrzewia w postaci 3 dębów. Jeden z nich jest pomnikiem przyrody, o obwodzie 422 cm i ok. 350 lat. Następnie grupa przemaszerowała drogami polnymi i lasem do Opalenicy, gdzie nad wyschniętym stawem położonym w lesie rozłożyła się na odpoczynek. Posileni i poczęstowani słodyczami przez przyszłego solenizanta-Ryszarda udaliśmy się lasem w dalszą drogę. W okolicy wsi Gumowo uczestnicy mogli (z pewnej odległości) obserwować żerujące łosie. Po sesji fotograficznej grupa skierowała się w kierunku Lubicza Górnego. Po drodze dotarliśmy do rzeczki
Bywki którą podczas zaborów przechodziła granica rosyjsko-pruska.
Bywka
(Dopływ z Dobrzejewic) to mały prawobrzeżny dopływ dolnej Drwęcy o długości 7,2
km. Początek bierze w okolicy wsi Dobrzejewice gdzie jest niewielkim rowem.
Dopiero w dolnym biegu koło Lubicza ma charakter dość bystrego strumienia o
naturalnym korycie, płynącego
wśród pól i nieużytków.
Opracował: Tadeusz Perlik.