- W słoneczne przedpołudnie uczestnicy zebrali się przy Kościele oo. Redemptorystów p.w. św. Józefa na osiedlu „Bielany” w Toruniu. Stąd po zrobieniu fotki wyruszyliśmy do Parku Bielańskiego.
Bielany – dzielnica miasta Torunia. Dawny majątek bielański rozpościerał się na północ od Przedmieścia Bydgoskiego i na zachód od Przedmieścia Chełmińskiego. W połowie XVII w. na tym terenie znajdowało się kilka różnej wielkości folwarków należących do bogatych mieszczan toruńskich. W 1688 r. przybył do Torunia i osiedlił się Daniel Krzysztof Janitzen. Nabył niewielki majątek na Bielanach i zaczął go sukcesywnie rozszerzać. W końcu XVII w. majątek ten nosił nazwę folwarku Linderhausena – nazwisko teścia swojej córki. Janitzen był w tym czasie rajcą toruńskim oraz poczmistrzem królewskim. W swoim testamencie z 1709 r., zażądał aby po śmierci córki majątek został sprzedany miastu a uzyskane pieniądze miały być przeznaczone na ważne dla miasta cele. Inna klauzula testamentu nawiązywała do kolejnych dzierżawców majątku bielańskiego, którzy mieli rokrocznie w dniu św. Jana organizować spotkanie rajców Torunia, połączone z biesiadą.
Istniejące po dzień dzisiejszy założenie parkowo-dworskie pełniło w okresie XX w. szereg funkcji m.in. w okresie międzywojennym znajdowała się tu letnia rezydencja prezydenta Torunia a po II wojnie światowej przedszkole i Oddział Foniatryczny. Obecnie we dworze mieści się Hospicjum Światło. Dwór bielański został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. lub na początku XVIII w. w stylu barokowym. Otacza go 4 ha założenie parkowe, ukształtowane w końcu XIX w. Park posiada zbiorniki wodne oraz system rowów. W drzewostanie dominują graby, dęby i lipy. Park bielański jest największym w Toruniu miejscem skupienia drzew pomnikowych, obejmującym łącznie 13 drzew. Wśród starodrzewia liczącego około 200 – 250 lat ochroną objęto kasztanowiec i 12 dębów szypułkowych. W parku bliżej ul. Grunwaldzkiej ustawiony jest granitowy kamień ku czci Janitzena byłego właściciela Bielan, zmarłego w 1711 r. – ufundowany w 1899 r. przez Radę Miasta Torunia.
- Zwiedzanie byłego majątku bielańskiego rozpoczęliśmy od przejścia zaniedbanym parkiem dworskim (z największym skupiskiem pomników przyrody w Toruniu) i obejrzenia kamienia upamiętniający założyciela folwarku Daniela Krzysztofa Janitzena, przy nim wysłuchaliśmy historii którą przedstawił Kol. Rajmund. Następnie udaliśmy się do Bielańskiego Dworu zwanego też Białym Dworem lub Prezydentówką (barokowy dwór z XVIII w., przebudowany w 1 poł. XX w.). Po wspólnej fotce pomaszerowaliśmy w kierunku Wrzosów, po drodze oglądając kolejny pomnik przyrody dąb szypułkowy „Zbyszko” (363 cm obwodu i 29 m wysokości). Na dłuższą chwilę grupa zatrzymała się w okolicy Fortu VII przy nietypowej kolumnie – pomniku.
Chwalebne kamienie – pomnik w okolicach Fortu VII w Toruniu, powstały najprawdopodobniej między rokiem 1912 a 1919. Cel jego powstania i symbolika nie zostały jednoznacznie wyjaśnione.
Pomnik ma formę sześciometrowej kolumny z granitowych kostek z równoramiennym żelaznym krzyżem i napisem w j. niemieckim Rühmen Steine - Chwalebne kamienie. Pierwotnie oprócz krzyża znajdowały się na nim również tablice pamiątkowe, a całość była ogrodzona płotkiem.
Nie jest jasne, kto i dlaczego wykonał pomnik. Według jednej z wersji upamiętnia on budowniczych Twierdzy Toruń, według innej wykonał go, jeden z pułków stacjonujących w garnizonie toruńskim. Pomnik byłby wówczas jednym z kilku podobnych dzieł wykonywanych w czasie wolnym przez pruskich żołnierzy z Torunia – podobne zachowały się na terenie kompleksów koszarowych Jakubskiego Przedmieścia i Przyczółka Mostowego. Istnieje również wersja, jakoby pomnik upamiętniał toruńskiego pilota, jaki zginął w tym miejscu w katastrofie swojego samolotu i był prywatną fundacją jego ojca. Istnieją również archiwalne fotografie, na których na pomniku widnieje tarcza z herbem Torunia oraz napis „Zarząd Dóbr Miejskich Toruń. Leśnictwo Barbarka”.
- Po kolejnej sesji zdjęciowej pomaszerowaliśmy duktami leśnymi w stronę Barbarki po drodze robiąc sobie w lesie postój na „małe co nieco”. Trafił się nam też słodki poczęstunek od dzisiejszego solenizanta – Jurka. Posileni szybko dotarliśmy do Osady Barbarka gdzie włączyliśmy się do odbywającej się tu imprezy: Ultra Nordic Walking World Records 2022. Imprezę przygotowało Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Wytrwam, które zajmuje się promocją zdrowego trybu życia poprzez upowszechnianie aktywności rekreacyjnej i sportowej na świeżym powietrzu.
Impreza składała się z trzech modułów, odbywających się jednocześnie i stanowiących wzajemne uzupełnienie. Były to: rywalizacja sportowa na pięciu dystansach (100 km, 50 mil, 100 mil i czasach: 12 i 24 godziny), otwarty rajd nordic walking dla wszystkich zainteresowanych oraz piknik ekologiczny. My oczywiście rozpoczęliśmy amatorsko od konkursów przyrodniczo-ekologicznych a skończyliśmy na przejściu pętli trasy nordic walking o długości 2,7 km. Pełni wrażeń wróciliśmy autobusem MZK z Barbarki do Torunia.
Opracował: Tadeusz Perlik.