-20 lipca 2022r. - II wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.

 

Z uwagi na wysoką temperaturę zmodyfikowaliśmy naszą trasę maszerując zacienionymi dróżkami. Celem dzisiejszej wędrówki było dotarcie do drzewa iglicznia trójcierniowa.

 

Najpierw skierowaliśmy się ponownie do ogrodu przy willi Gustava Weesego, aby dokonać pomiaru grubości pnia rosnącego tam dębu szypułkowego. Jest potężny!!! Ulicą Stromą zeszliśmy do dawnej ul. Portowej (obecnie Popiełuszki) docierając do Martówki, pozostałości dawnego koryta Wisły. Podziwialiśmy zmiany, jakie zaszły na tym terenie. Dalej poniosło nas w kierunku gmachu Centrum Targowe Park. Po drodze minęliśmy pomnik przyrody dąb szypułkowy „Św. Franciszek”, znajdujący się przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Alejkami parkowymi doszliśmy do naszego drzewa.

 

            Iglicznia trójcierniowa (glediczja trójcierniowa) - drzewo rzadko spotykane w naszym kraju. Jest to ciekawostka dendrologiczna pochodząca z Ameryki Północnej. Charakteryzuje się długimi cierniami wyrastającymi bezpośrednio z pnia, tworząc pęczki (po trzy ciernie) oraz okazałymi płaskimi strąkami (do 40 cm długości), wiszącymi na drzewie w okresie jesieni, zimy i wiosny, zmieniającymi barwę od czerwonego do bordowobrązowego. Potem spadają na ziemię. Kwiaty pojawiają się dopiero w czerwcu, gdy rozwiną się liście.

 

            W trakcie wędrówki dzieliliśmy się wiedzą związaną z tym terenem. Dobrym zwyczajem rajdów „60+ z PTTK” jest to, że każdy uczestnik może podzielić się swoimi wiadomościami na temat oglądanych obiektów.

                                                                    Opracowała:

Teresa Karasiewicz - przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej OM PTTK.