19 października 2022r. - XV wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.

 

Naszym celem był cmentarz garnizonowy przy ul. Grudziądzkiej. Trasa wycieczki wiodła szlakiem pomników i tablic upamiętniających walkę Polaków o wolność.

 

Spotkaliśmy się na pl. Rapackiego przy pomniku Józefa Piłsudskiego, odsłoniętego 15 sierpnia 2000r. z okazji 80 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Obok jest usytuowany pomnik ku czci Żołnierzy Armii Krajowej. Na skwerze przy ul. Mickiewicza i Tujakowskiego znajdują się dwa pomniki pamięci. Pierwszy w formie dużego głazu z wykutym napisem” Cześć poległym i pomordowanym w walce z hitlerowskim najeźdźcą 1939-1945”. Drugi pomnik jest hołdem dla ofiar „Stalinowskiego ludobójstwa zamęczonych i pomordowanych przez obcych i swoich agentów NKWD i UB”. Deptakiem wzdłuż Jordanek dotarliśmy do Pomnika Żołnierzy Wyklętych (przy alei Solidarności),  upamiętniającego niepodległościowy ruch partyzancki. Przy ul. Uniwersyteckiej znajduje się Park Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Pomnik upamiętnia mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego zamordowanych przez okupantów niemieckich w 1939 roku. Ulicą Grudziądzką dochodzimy do cmentarza garnizonowego.

 

Cmentarz komunalny nr 1 (garnizonowy) - założony w 1839r. dla garnizonu pruskiego. W latach 1920-1939 cmentarz garnizonowy dla Wojska Polskiego. Od 1945r. cmentarz komunalny. Nieczynny od 1978r. W 1991r. wpisany do rejestru zabytków. Centralny punkt - metalowy krzyż z lat 40-tych XIX w. ufundowany przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Część kwater służy jako miejsce pochówku konkretnej grupy osób: I wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka, II wojna światowa, kwatery żołnierzy Armii Radzieckiej, lotników, osób prawosławnych, wiele nagrobków dzieci. Osoby zasłużone: Witold Łukaszewicz - rektor UMK, Hugon Moryciński - aktor, reżyser, dyrektor teatru, Eugeniusz Przybył - artysta malarz. Ciekawe nagrobki: Haliny Pauliny, rodzin Baranowskich i Dąbińskich. Symbolika: orły z wieńcami w dziobach, śmigła (lotnicy), kotwice (marynarze), porcelanowe zdjęcia. Na terenie cmentarza znajduje się pomnik przyrody dąb szypułkowy „Dąb Garnizonowy”.

 

Po długim pobycie na cmentarzu ruszyliśmy w kierunku placu Pokoju Toruńskiego. Znajduje się tam obelisk upamiętniający żołnierzy 63 pułku piechoty, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Ulicą Dobrzyńską doszliśmy do ostatniego punktu naszej wędrówki - placu św. Katarzyny. Tam znajduje się pomnik ku czci dowódców Okręgu Pomorskiego Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej.

Tutaj zakończyliśmy naszą wycieczkę. Przeszliśmy 4 km.

 

Następna wyprawa 26 października 2022r. Spotykamy się o godz. 10.00 na przystanku tramwajowym Od Nowa przy ul. Gagarina. Naszym celem będą Góry Piekarskie i Zajęcze.

 

Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

 

ZAPRASZAMY!!!

                                                        

                                                Relację przygotowały:

Julita Bąkowska i Teresa Karasiewicz