16 listopada 2022r. - XVIII wycieczka piesza z cyklu „60+ z PTTK”.
Naszym celem były Czerniewice oraz Rudak - dzielnice Torunia.
Wycieczkę zaczęliśmy od poznania historii Czerniewic.
Czerniewice - w średniowieczu był to majątek rycerski, a potem szlachecki. Od 1874 roku majątek należał do rodziny Modrzejewskich. Pod koniec XIX wieku na terenie dóbr Czerniewice odkryto źródła wód mineralnych (solanki jodowo-bromowe) o mniejszym stężeniu niż solanka ciechocińska. Właściciele wykorzystali ten fakt i otworzyli tu niewielkie uzdrowisko. Wybudowano domki oraz restaurację z widokiem na Wisłę. W 1898r. otwarto zakład kąpielowy. W sezonie przypływały tu stateczki z Torunia dowożące gości. Uzdrowisko w okresie międzywojennym mogło pomieścić kilkunastu kuracjuszy. Funkcjonowało do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie ze źródła wody produkowano w Czerniewicach lekko słoną wodę mineralną pod nazwą „Czerniewicka”.
Turystycznym szlakiem pieszym czerwonym im. Stanisława Noakowskiego kol. Piotr poprowadził nas do Rudaku - następnej dzielnicy. Szlak prowadzi lasem sosnowym porastającym tereny wydmowe.
Rudak - wieś wzmiankowana w 1340 roku jako Rodecke. Od początku XVII wieku wieś była systematycznie zasiedlana osadnikami olenderskimi. Występujące tu duże pokłady iłów plioceńskich, zwanych pstrymi, stanowiły doskonały surowiec dla zakładów ceramicznych (cegielni), które funkcjonowały od średniowiecza.
Ulicą Rudacką ruszyliśmy w kierunku cmentarza ewangelickiego. Po drodze minęliśmy skupienie 6 dębów szypułkowych (pomniki przyrody) oraz Szkołę Podstawową nr 17. Zabudowania szkolne składają się z dwóch budynków. Pierwszy z nich - poniemiecki pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Drugi oddano do użytku w 1966 roku - wybudowany w czynie społecznym przy współudziale Wyższej Szkoły Wojsk Rakietowych i Artylerii, Toruńskiej Ceramiki Budowlanej oraz ogromnej pomocy mieszkańców i uczniów.
Po dotarciu do cmentarza ewangelickiego kol. Piotr przybliżył nam historię tego obiektu.
Cmentarz ewangelicki przy ul. Rudackiej 27 - założony pod koniec XVIII wieku był miejscem pochówku mieszkańców wsi Rudak, w tym potomków olędrów i menonitów. W latach 1904-1945 cmentarz użytkowała ewangelicka gmina wyznaniowa Rudak-Stawki. Po II wojnie światowej nekropolia uległa dewastacji i zapomnieniu. Zachowało się 100 obmurowanych mogił z przełomu XIX i XX wieku. Wśród starego drzewostanu znajduje się pomnik przyrody - dąb szypułkowy.
Tutaj zakończyliśmy naszą wycieczkę 60+ z PTTK. Przeszliśmy 5,6 km.
Następna wyprawa 23 listopada 2022r. Spotykamy się o godz. 9.40 na przystanku MZK Ceramika, przy ul. Łódzkiej. Naszym celem będzie poznanie dalszej części dzielnicy Rudak.
Dojazd autobusem:
- plac Rapackiego - nr 11, godz. 9.19
- od Ligi Polskiej - nr 44, godz. 9.17
Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK
Teresa Karasiewicz i Piotr Kruszczyński.
ZAPRASZAMY!!!
Relację przygotowała:
Teresa Karasiewicz - przewodnicząca Komisji Turystyki Pieszej OM PTTK